| RomanaEGreu a întrebat:

Salut TPU, am internet de 1000mb/s,, la speedtest uri am 900+mb/s iar la downlaod, orice joc, orice film whatever, orice instalez nu trece de 5-10mb/s download speed. Placa de baza duce 1000mb/s, am 2 hdd uri de 1tb bucata si un ssd m2 de 500gb, router am ceva archer de la tp link de wifi 6, pc ul este connectat prin ethernet cable..idei?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tocmai ce-ai primit mai sus un răspuns absolut inutil, greșit și in bătaie de joc

de fapt ideea e că serverele de unde (incerci să) descarci sunt supra solicitate. Doar atât. Incearcă dimineața de exemplu și spune cum e...

Răspuns utilizator avertizat
| DaniTIRB a răspuns:

De obicei, cand instalezi ceva de pe internet, nu recomand sa te astepti la viteze impresionante, pentru ca ei sa pastreze facturile mici si sa le dea posibilitatea mai multor utilizatori sa instaleze ceva in paralel, serverele reduc viteza de instalare. La anumite companii mai mari cum ar fi Steam, Epic Games, Valve, Battle.net au adesea o setare in care poti instala cu o viteza mai mare (dar tot una care nu e impresionanta)

| RomanaEGreu explică (pentru DaniTIRB):

Pe steam nu trece de 10mb/s, pe epic nu trece de 20mb/s