| Mihaitza_Radu_1993 a întrebat:

Am la pc un procesor AMD FX 4100 (de 3. 6GHz) quad-core, placa video Saphire Radeon HD 6790 1GB GDDR 5 256 biti, 8 GB ram DDR3 (2x4GB), HDD 500 Gb 7200 rpm sata3, si as vrea sa stiu ce sursa imi trebuie (cati watti minim)? Ca cea pe care o am nu face fata cand fortez pc-ul. Astept raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| master77 a răspuns:

Http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
calculator pentru a vedea de ce sursa e nevoie. Eu zic ca e ok una de 550w cu certificare 80+.

| master77 a răspuns (pentru master77):

Am uitat sa mentionez, arata consumul real. Daca scrie 400w si tu iei o sursa de 400w la 50 lei nu o sa faci nimic, pentru ca sursa are 100% eficienta.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru AMD și la ce configurație ai se pleacă de la 550W în sus. Optim este undeva la 600-650W asta în caz că vrei să mai faci upgrade pe viitor.Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intru-cat AMD-urile sunt cunoscute ca mari consumatoare si placile video de asemenea, iti recomand o sursa buna peste 550 W. Poti sa te orientezi si dupa acest articol si video-ul de acolo: http://www.videotutorial.ro/? p=5652
Uite o sursa care-mi pare buna: http://www.emag.ro/......EGTFKBBBM/

| IulianP a răspuns:

Mergi pe Sirtec-ul de 500W: http://bit.ly/GBhe9g
Este arhisuficient pentru sistemul tau.

| Generalul a răspuns:

Daca ai 450 w cum am si eu, trebuie facut un upgrade cat mai repede. Eu vreau sa caut una de 550-650 cat mai rentabil din punct de vedere pret/calitate, dar am hardware mai putin solicitant ca al tau. Dar avand in vedere ca fata de restul componentelor pe care le ai o sursa costa foarte putin, ia ceva de la 650w in sus, nu ar trebui sa ai probleme, chiar daca mai pui cateva harduri sau unitati optice in plus.

| XtReMee a răspuns:

500 watt minimm cu riscu ca cand pornesti pcul azi maine poimaine sa se slabeasca si sa se arda ia-ti una de 750 watt si n-o sa ai probleme uite aici una buna http://www.emag.ro/......EPFS2BBBM/