| Davidgh06 a întrebat:

Salut TPU! Am mare nevoie de ajutor. Mi-am cumpărat o placă de sunet V8, am conectat-o la laptop, am instalat driver-ele și totuși nu merge. Am conectat o pereche de căști și un microfon cu condensator și nu funcționează nici una, în căsti nu aud nimic, iar microfonul nu captează niciun sunet. Ce aș putea să fac? Vă rog să mă ajutați, indienii de pe YouTube n-au reușit laughing

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am identificat "scula", cu specificatiile ei.
In pachet ai inclus un manual, care descrie modul de folosire.

Din datele gasite pe internet (putine) se pare ca este un mixer audio cu efecte incluse.
Are 3 intrari USB, care se pot conecta atat la PC/laptop, cat si la telefoane (care au capabilitate de comunicare cu dispozitive exterioare, prin portul USB/alimentare).
Urmatoarea mufa este "Charging" (incarcare), ceea ce ma duce cu gandul la un acumulator inclus, care alimenteaza. Deci, acel acumulator trebuie sa fie incarcat pentru functionare. Incarcarea acumulatoarelor LiIon dureaza cca. 2.5-3.5 ore, dupa care se opreste incarcarea.
Mufele urmatoare sunt Jack de 3.5mm:
- casca /difuzor
- casti
- microfon cu condensator (Electret, folosit la calculatoare)
- microfon dinamic (cu bobina, folosit profesional, in studio)

In pachet nu se dau driver-e, ca urmare aparatul trebuie sa se foloseasca de semnalul comun USB.

Ca urmare, verifica intai daca scula a fost incarcata, dupa care fa conexiunile corespunzatoare si incearc-o s-o folosesti.

Succes!
happy

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai verifica in Device Manager, daca driverele s-au instalat si functioneaza corect!
Pentru asta:
- placa audio trebuie sa apara in lista echipamentelor instalate
- in dreptul placii audio NU trebuie sa apara nici semn de intrebare, nici semn de exclamare (galben sau rosu).

Daca unul de mai sus nu este indeplinit, atunci placa ta ori nu functioneaza, ori driver-ele instalate nu i se potrivesc.

Laptop-ul tau nu are placa de sunet?
De ce nu o folosesti pe aceea?

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Placa de sunet V8 arata cam asa:
https://imgur.com/uhFDJNN

| Davidgh06 explică (pentru Bula):

Mersi de răspuns! Voi încerca să fac cum mi-ai zis.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Davidgh06):

Ai dat funda cuiva care ti-a dat raspunsul care iti place, dar care nu foloseste la nimic, cred ca ai aflat deja ca, cu toate ca ai lasat-o "la incarcat" peste noapte, tot nu scoate nici un sunet, nu-i asa?

iar asta e din cauza ca nu aia era problema

problema e ca daca ai o placa de sunet in laptop, atunci aia e default audio output device, si asta trebuie schimbat... te las sa gasesti singur cum, ca doar deja ai dat funda si se numeste ca ai un raspuns care te-a "rezolvat" tongue

| Davidgh06 explică (pentru Zuzu1991):

Nu-mi pot retrage funda?laughing
Dar serios, aș aprecia dacă mi-ai spune cum să fac asta. Te rog! Mă chinui de câteva zile să fac să meargă...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Davidgh06):

Click dreapta pe iconul de sunet din dreapta jos, langa ceas
open sound settings
in dreapta sound control panel (fa fereastra la maxim daca nu il vezi)
te duci pe placa de sunet noua si apesi set as default

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Am identificat "scula", cu specificatiile ei.
In pachet ai inclus un manual, care descrie modul de folosire.

Din datele gasite pe internet (putine) se pare ca este un mixer audio cu efecte incluse.
Are 3 intrari USB, care se pot conecta atat la PC/laptop, cat si la telefoane (care au capabilitate de comunicare cu dispozitive exterioare, prin portul USB/alimentare).
Urmatoarea mufa este "Charging" (incarcare), ceea ce ma duce cu gandul la un acumulator inclus, care alimenteaza. Deci, acel acumulator trebuie sa fie incarcat pentru functionare. Incarcarea acumulatoarelor LiIon dureaza cca. 2.5-3.5 ore, dupa care se opreste incarcarea.
Mufele urmatoare sunt Jack de 3.5mm:
- casca /difuzor
- casti
- microfon cu condensator (Electret, folosit la calculatoare)
- microfon dinamic (cu bobina, folosit profesional, in studio)

In pachet nu se dau driver-e, ca urmare aparatul trebuie sa se foloseasca de semnalul comun USB.

Ca urmare, verifica intai daca scula a fost incarcata, dupa care fa conexiunile corespunzatoare si incearc-o s-o folosesti.

Succes!
happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duci in servis laptopul si il vor face ei poate trebuiesc schimbate difuzoarele or fi arse.