| AlexandruBotoaca a întrebat:

Salut,TPU! Am nevoie de nişte ajutor.Deci, laptopul meu nu mi se mai deschide (Am windows 7, procesor i3).Când îl deschid îmi scrie "Failure configuring windows updates.Reverting changes.Do not turn of your computer" şi îmi stă aşa.Îşi mai dă şi restart dar nu se întâmplă nimic.
Ce pot face în legătură cu asta? (Înafară de a-l duce la reparat)
DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Modernizare - in nici un caz. Asta inseamna deja versiune noua.
Actualizare - da, este in regula.

Dar cu aceste probleme ar trebui sa se ocupe lingvistii nostri profesionisti, care-si iau banii tocmai pentru rezolvarea acestor probleme (neologisme/interpretari/traduceri).
Din pacate, nici in ziua de azi nu gasesti un dictionar pentru cuvinte si expresii din IT.
Si un IT-ist este mult mai preocupat sa nu faca greseli la scrierea programelor decat in limba romana (sau alte limbi).
Trist, dar lumea foloseste tot mai multe prescurtari preluate de pe messenger in loc de expresii literare...

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii scoti bateria pentru cateva minute si sa repornesti. Daca nu merge asa, incearca sa scoti si sa pui inapoi memoria RAM sau reintrodu bateria de la BIOS.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie asa mi-a mers. S-au du-te la startup settings si da-i System Restore

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Failure configuring windows updates. Google translate pentru tine nu traduce suficient de bine observ. A esuat configurarea update-urilor de la windows. Nu refresh, nu nimic. Da-o incolo de treaba, decat sa raspunzi aiurea. Spune clar, ca isi reface modificarile anterioare, si sa il lase asa. Dar dupa ce spui tu acolo, nu prea este la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect de acord ca nu este romanesc cuvantul update, dar nu refrisarea sistemului, te rog frumos, esti cu titlul de expert TPU, fa sa fie asa, pana acum mi-au placut raspunsurile tale, nu fa chiar acum o gafa, si nu-mi raspunde peste intrebarea asta.
-a moderniza, a aduce la zi
-actualiza, parca asa "suna" mai frumos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Adevarat ce ai spus, cand scriu un cod numai la Limba si Literatura Romana nu ma gandesc laughing, nu conteaza asta. Am zis modernizare, pentru ca ai observat, se fac de la o versiune la alta, ei asta spun ca-i un update, in fine. O zi buna si raspunsuri bune iti doresc happy

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Update-uri sunt petecirile greselilor.
Versiunile sunt "imbunatatiri".
big grin

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Modernizare - in nici un caz. Asta inseamna deja versiune noua.
Actualizare - da, este in regula.

Dar cu aceste probleme ar trebui sa se ocupe lingvistii nostri profesionisti, care-si iau banii tocmai pentru rezolvarea acestor probleme (neologisme/interpretari/traduceri).
Din pacate, nici in ziua de azi nu gasesti un dictionar pentru cuvinte si expresii din IT.
Si un IT-ist este mult mai preocupat sa nu faca greseli la scrierea programelor decat in limba romana (sau alte limbi).
Trist, dar lumea foloseste tot mai multe prescurtari preluate de pe messenger in loc de expresii literare...