| grindina a întrebat:

Am un laptop Asus TUF A15 [https://altex.ro/......6IUAL006/]

Am facut o groaza de tweakuri laptopului si tot am mai putine frame-uri pe minecraft [joc competitiv] decat un prieten cu i7 7700hq, GTX 1060 6GB si 32gb ram.

Btw am mai putine frame-uri si ca un prieten cu i5 9400f, GTX 1050TI si 8GB ram, pe hartie laptopul meu bate astea, nu?

Any help please?

12 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

DA

| Sekim a răspuns:

Ai Windows licentiat? Conteaza foarte mult la fps chestia asta. Recomand Windows 10 Home.

| grindina explică (pentru Sekim):

Am windows licentiat prin Windows Organization Activation Settings, Windows 10 Pro. Tin sa mentionez ca il tin pe High Performance, Max Processor State la 80% ca sa nu se incalzeasca prea tare [am max 72 de grade] si overclockat din software, de acolo il tin pe Performance si Turbo.

| grindina explică (pentru grindina):

BTW, cel cu i5 are 500-1500 de frame-uri

| nicu991 a răspuns:

Link-ul postat de tine nu este functional.

| nicu991 a răspuns (pentru grindina):

Da, acum a mers. Dupa model gasisem altul cu rtx 2060.
Ce sistem de operare rulezi? Driverul placii video este ultimul aparut sau versiune mai veche? Iar cand sustii ca ai mai putine frame-uri in joc, la ce valori te referi?

| grindina explică (pentru nicu991):

Rulez windows 10 pro, ultimele drivere de la nivdia, eu am 60-360 dar in majoritatea timpului 200 iar prietenul ala are 80-500

| nicu991 a răspuns (pentru grindina):

Nu cumva ruleaza pe grafica integrata in loc de cea dedicata?
Din ce m-am documentat acel procesor are Radeon RX Vega 7.

| grindina explică (pentru nicu991):

Ruleaza pe placa dedicata, pe o lume superflat 250-300 de frame-uri. Problema nu e ca am putine frame-uri, am doar 144hz si ii bat pe amandoi, doar sunt curios de ce si cum o sa se descurce laptopul pe viitor.

| nicu991 a răspuns (pentru grindina):

Alte titluri de jocuri le ruleaza conform specificatiilor? Daca da, atunci nu ar trebui sa te ingrijorezi.

| grindina explică (pentru nicu991):

Da, GTA 5 very high/high 55 fps minim din cate am vazut. Doar ma intrebam de ce nu merge cum ar trebui pe minecraft