| m4d4l1nn a întrebat:

am o mare nelămurire și habar nu am ce ar trebui să fac.Acum 2 zile mi-am cumparat un calculator si am probleme in ceea ce priveste sunetul.La unitate în partea de sus am doua mufe ce aparțin de căști doar ca intr-o mufa am doar pentru sunetul ce vine in căști si in cealaltă mufa am doar pentru microfon si de exemplu daca bag mufa de microfon atunci când ascult muzica sunetul vine pe difuzoare(difuzoarele de la televizor) si daca bag mufa de sunet nu merge microfonul.În general nu ma pricep absolut deloc la calculatoare.Multumesc o zi buna

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Castile au un scurt, ori, dar ma insel, asa sunt proiectate ele.
Practic, sunetul care vine prin mufa de la casti se intoarce in mufa pentru microfon, iar sunetul va iesi prin difuzoare, nu prin casti.

Este o tehnica prin care poti inregistra sunetul care iese din calculator: iei un cablu jack-jack, un capat il bagi in mufa pentru casti, iar pe celalat in mufa pentru microfon. Astfel, calculatorul se poate inregistra pe sine. Asta se intampla si la tine, doar ca sunetul nu este inregistrat, ci este difuzat in boxe.

| m4d4l1nn explică (pentru LPCTSTR):

Am rezolvat deja oricum multumesc de raspuns

| StalkerSoul a răspuns:

Salut dai click dreapta pe iconita de volum din bara de jos, apoi selecteaza open volume mixer, apasa pe system sounds si sus la categoriile playback si recording dai click dreapta pe casti si selecteaza "set as default"

| m4d4l1nn explică (pentru StalkerSoul):

Am rezolvat deja oricum multumesc de raspunshappy