| MoshuleTu a întrebat:

Am o mica problema.
De aseara nu imi mai merge router-ul wireless mai précis nu ma pot conecta de pe telefon. Am un tp-link TL-WR740N iar telefon un Samsung galaxy trend lite dar nu cred ca e important. Am incercat sa ii dau restart dar tot nu merge. Cand dau sa ma conectez sta ceva timp ("se obtine adresa ip") iar dupa scrie "Reteaua a fost dezactivata. Conexiune slaba" chiar si cand am semnal full.

Respect+funda pentru cel ce ma ajuta happy

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Inteleg ca wifi de la router e activat, deci telefonul il vede dar nu se conecteaza.
1. incearca sa stergi reteaua din telefon si apoi te conectezi din nou si atentie cand tastezi parola. un singur caracter gresit si nu poti conecta.
2. reseteaza routerul la configuratia de fabrica. in spate are un orificiu unde poti introduce varful unui pix. nu folosi creion sau ac. apasa cu mina unui pix timp de 5 secunde si routerul o sa se restarteze cu configuratia de fabrica.
bafta.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Configureaza iar router-ul, cu mai multa atentie. Trebuie sa vrea. La telefon, verifica daca exista un update de soft ceva.

| Gas a răspuns:

Intra dintr-un browser pe adresa 192.168.1.1 apasa enter. Iti v-a cere sa bagi un user(=admin) si o parola(=admin). Dupa care fa asta: http://f1.beatle.net.ua/images/stories/faq/router2.jpg

| Gas a răspuns:

P.S. Verifica in Control Panel la programe sa nu cumva sa ai un McAfee instalat. Daca ai, dezinstaleazal.

| MoshuleTu explică (pentru Gas):

Nu, nu am programul Acela dar am observant ceva... cand intru pe acel id si scriu id si parola, dau enter si imi apare sa le mai scriu inca o data si tot asa

| Gas a răspuns (pentru MoshuleTu):

Nu te loga in myBitDefender, dai skip. happy

| itextrat a răspuns:

Daca vrei sa afli adresa ip locala a routerului, citeste asta: http://bit.ly/1WA3h8d

| Catalinhhh a răspuns:

1.Verifica daca merge pe pc sau alte dispozitive.
2.Reinstaleaza rooteru.
3. Verifica configurile avasate atat la tel cat si la rooter
4. Conctacteaza operatori