| StefanN1 a întrebat:

Am o placa de baza Asus P5KPL-AM (Socket 775), pe care am 2 memorii DDR2 800MHz. O puteti vedea aici (http://www.emag.ro/......ERP13BBBM/ si procesor Intel Core2 Quad CPU Q8300 @ 2. 50GHz.
Intrebarea este, pot pune memorii DDR2 mai mari de 800MHz sau daca placa suport si memorii DDR3, daca da, la ce frecventa.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, exact aceeasi placa de baza am si eu. Din pacate nu suporta DDR3, de accea eu vreau sa schimb placa de baza. Sper ca stii ca este dual channel, inca un motiv pentru mine sa schimb placa de baza.
Poti pune maxim 1066MHz DDR2.
Succes.

| StefanN1 explică (pentru florinflorescu):

Salut
Nu ma pricep foarte bine, daca placa este dual channel, de ce este inca un motiv pentru tine, ce hiba are?
Multumesc.

| florinflorescu a răspuns (pentru StefanN1):

Ca mod de lucru, single channel lucreaza la fel ca dual channel, dar e mai greu sa iti gasesti exact a-2a placa, pentru ca sa potriveasca depinde si de placa de baza, dar ca sa fii sigur trebuie sa fie aceeasi firma, aceeasi capacittate aceeasi frecventa, acelasi timing. plus ca placa ta de baza are colori diferite pentru slot0 si slot 1. deci vezi ce culoare are pe placa de baza, vezi ce culoare are placa ta ram, apoi trebuie sa cumperi cealalta culoare. succes.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa de bază suportă 4 Gb max la 1066 DDR2. DDR3 nu are cum, deoarece pe lângă faptul că DDR3-ul nu va potrivi în slot nici nu are cum să-l recunoască, că pe vremea aia nu erau „inventați".
Recomand upgrade la una pe DDR3 deoarece upgrade-ul la ram nu se merită. Memorii DDR2 la 1066 Mz se găsesc greu și la prețuri foarte mari.