| Rocavaly a întrebat:

Am o placa de baza care suporta fsb maxim 1066 si eu as vrea sa imi iau un procesor cu fsb de 1333 sau 1133 nu sunt sigur. Deci pot pune procesorul cu fsb mai mare pe o placa de baza care suporta fsb mai mic?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa prostii care dau raspunsuri aiurea. Nu va functiona decat procesorul care are FSB-ul maxim al placii de baza. Peste 1066 Mhz nu merge. Urmatorul ar fi 1333 Mhz dar nu merge. Un idiot iti spune de overclock. Overclock se face numai daca placa de baza suporta asa ceva din fabrica. Daca nu, n-ai cum sa faci.

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Da.

| octav005 a răspuns:

Ce model de placa de baza ai si ce procesor vrei sa pui pe el? spune-mi modelele la ambele.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Da, dar poate ai sa faci si un overclock.

| itwentbad a răspuns:

Da dar s-ar putea sa mearga mai incet, ceea ce va necesita un overclock.

| Rocavaly explică:

Pai atunci trebuie sa imi iau alt procesor? Cacsa se potriveasca cu plava de baza? Si am placa de baza (Asus p5b-vm se ) si procesorul care vreau sa il iau este Intel core 2 quad q9550.Dar daca acesta nu merge imi iau un q 8300 sau un alt tip de q happy