| GoodLuck15 a întrebat:

Am o placa video GTX 1060 Palit.
Nedumerirea mea este urmatoarea:
Pe cutie si pe placa video scrie un PIN care este trecut si pe garantia placii video.Pe placa si pe cutie pinul are terminatia dupa pin -1061D iar pe garantia nu e trecut 1061 ci doar D.
Placa a fost achizitionata de pe Olx,este posibil ca garantia sa fie falsa desii cum ar fi putut-o modifica fiindca nu e expirata, placa a fost achizitionata in 6 decembrie 2016 si are garantie pana in 6 decembrie 2018.
Va rog nu o luati in gluma chiar vreau sa stiu.

2 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Ai mai pus tu o intrebare legata de garantia asta si daca sa iei placa sau nu.
Pana nu suni la pcgarage sa-ti confirme daca e reala si intr-adevar ai garantie indiferent de posesor, parerile despre hartia asta pe care o ai nu conteaza.
Acum lasand la o parte asta, placa functioneaza bine?
Sta rece? random-freeze? fps-urile sunt bune (altii le au mai joase cu palit-uri)?
Pentru 2 milioane eu unul o luam noua, dar de la producatori cu reputatie.
Ma rog, daca placa merge bine, tu sa fii sanatos, oricum nu pica pana in 2 ani, cred.

| GoodLuck15 explică (pentru DavidoffUser):

Mai aveam de pus 2 milioane jumate sa iau una de la o firma la fel de necunoscuta si inca vreo 3 sau 3 si unpic de la Gigabyte sau Asus.
2 ore am lasat pc-ul pornit in Witcher 3 sa vad daca se intampla ceva, nimic cand am revenit la pc totul era perfect ok.Fps-urile sunt undeva intre 50-55 si chiar si 60 si asta pe grafici Ultra, cu procesor G4560.
Temperatura e ok undeva la 65 de grade, cam ca in review-ul facut de PCG.
Nu e adevarat treaba ca Palit are mai putine fps-uri, ce treaba are cooler-ul placii cu arhitecturalaughing?
Deocamdata sunt multumit si linistit, am cautat pe google dupa seria de pe gatantie fara 1061 ci doar NE 51060015F9D si mi-a dat exact placa de la Palit.In orice caz nu avea cum sa modifice garantia din moment ce el nu ar fi avut originalul atunci cum facea copia? Este garantia originala am model alta garantie si e totul la fel ca in cea a mea la o carcasa, adica la fel termenii si etc.
In plus placa are doar 5 luni si garantie pana in 2018 si cine naiba ar trimite prin curier o placa cu garantie falsa sa riste inchisoare pentru fals in acte sau macar o amenda.