| soryn7777 a întrebat:

Am o problema.Am avut driverele placii video instalate dar eu le-am tot schimbat cu altele luate de pe siteul official al celor de la NVIDIA. Dupa ce le-am tot schimbat nu mia mai mers sa instalez un driver.Am dat sa se stearga tot de la driverul trecut si sa se instaleze asta, am sters si Phyx.Iar acum cand instalez driverul imi zice asa:A newer or a same versoin of Phyx System Sofware is present in this computre. Phyx-ul meu e sters, dar imi zice ca e prezent.Ce solutii aveti?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Reinstaleaza Windows-ul. Ai putea incera sa-l repari, dar dureaza la fel de mult ca si instalarea si nu intoteauna reuseste. Daca vrei sa schimbi
driver-ul, il dezinstalezi cu asta gratis:
http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html
sau
http://www.iobit.com/advanceduninstaller.html
cureti registrii cu asta gratis:
http://www.amltools.com/
Restart si pe urma instalezi un nou driver.
Physix nu te ajuta intotdeauna. Sunt jocuri care il cer, altele nu.
Instaleaza-l numai daca il cere.
Dupa cum ti-am zis mai sus, pe site-ul celor de la NVIDIA sut 2 driver,
"beta" si "stable". Il iei intoteauna pe cel "stable"

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Drivere-le ca si programele nu se sterg, se dezinstaleaza. Ai dat peste cap registrii Windows-ului. Chiar daca ii cureti (ceea ce e foarte greu) nu mai scapi de el.
Reinstaleaza sistemul. Si cand cauti un driver, nu lua ultimul, ci pe cel stabil.

| soryn7777 explică (pentru horia2012):

Deci sa reinstalez windowsul? sau sa instalez din nou driverele ( am cd-urile primite cu placa video)

| soryn7777 explică (pentru horia2012):

Am instalat programele si nu imi apare acolo sa sterg driverele. Apare tot, programe si alea de la placa de baza dar driverele placii video nu apar. Oare sunt deja sterse? Dar atunci c nu ma lasa sa downloadez altele? sunt total confuz...nu am ide cum am reusit sa-l dau peste cap in halu asta

| horia2012 a răspuns (pentru soryn7777):

Nu-ti arat driverul daca e instalat din device manager - update
driver. Iti arata numai daca il instalezi de pe CD-ul placii de baza sau descarcat de pe site-ul producatorului si instalat, asta deoarece prin (update driver) windows isi instaleaza numai anumite fisiere si nu driver-ul complet. Du-te in primul rand in "control panel-display-adapter si vezi ce-ti arat acolo.
Il dezinstalezi tot de acolo (daca asa l-ai instalat) si instalezi
normal de pe CD sau cel descarcat.

| soryn7777 explică (pentru horia2012):

Nu am gasit chestia casta cu display adapter.Am dat de un display unde schimb rezolutia dar am gasit ceva :in action centre restoree your computer to an earlier point in time.Adica reseteaza ce am downloadat eu recent si driverele.Crezi ca daca as da, miar reseta driverul la cum a fost prima data?

| horia2012 a răspuns (pentru soryn7777):

Da. Prin restaurare sterge tot ce ai instalat ulterior.Dar trebuie sa alegi bine data.

| horia2012 a răspuns (pentru soryn7777):

Reinstaleaza Windows-ul. Ai putea incera sa-l repari, dar dureaza la fel de mult ca si instalarea si nu intoteauna reuseste. Daca vrei sa schimbi
driver-ul, il dezinstalezi cu asta gratis:
http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html
sau
http://www.iobit.com/advanceduninstaller.html
cureti registrii cu asta gratis:
http://www.amltools.com/
Restart si pe urma instalezi un nou driver.
Physix nu te ajuta intotdeauna. Sunt jocuri care il cer, altele nu.
Instaleaza-l numai daca il cere.
Dupa cum ti-am zis mai sus, pe site-ul celor de la NVIDIA sut 2 driver,
"beta" si "stable". Il iei intoteauna pe cel "stable"