| catalynx a întrebat:

am o problema am luat un pc de la un baiat si chestia e in felul urmator. Intrand in everest cpu era un amd athlon xp1500 de 1, 35 ghz, ieri seara am intrat in bios ca am avut o mica problema si acolo la Advanced Chipset Features am apasat f7 adica Optimized Defaults si atunci cpu s-a setat pe 133 mhz iar acum am un amd athlon xp2200 de 1, 81 ghz mentionez ca si pe xp1500 si pe xp2200 temperatura e aceeasi adica de 40-41 grade. Intrebarea mea este urmatoarea poate cpu sa fie default xp 2200 adica in mod real? biosul este n phoenix award cu acel fond albastru.

2 răspunsuri:
| CRPL a răspuns:

Cel care ti l-a vandut probabil il avea "underclocked", adica frecventa lui era micsorata fata de cea de fabrica.
Atunci cand l-ai resetat, acesta a trecut pe frecventa standard.
Succes!