| bogdanmihai469 a întrebat:

Am o problema cu decodorul dolce. Ma uitam linistit la televizor si dintr-o data s-a stins decodorul si nu mai merge. Acum nu mai apare ceasul si apare doar beculetul de semnal de la telecomanda. Am incercat sa schimb decodorul dar acum are si celalalt aceeasi problema. Am schimbat si antena dar tot nimic. Care poate fi problema? Nu sunt in tara deci nu pot sa sun la dolce sa vina sa-l repare.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ceasul pe decodor i ti apare cand ai semnal la antenă, daca si cu alt decodor face la fel, atunci o fii defect lnb ul din antenă, incearca cu un alt lnb, schimbă cablul coaxial care vine din lnb in decodor, poate este cablul(firul) intrerupt undeva si daca nu face contact ferm in mufe, nu o sa meargă niciodata, poti sa schimbi 100 de decodoare, antena unde este in țară? sau este acolo cu tine? in ce tara esti? o seara bună si vezi cum ti am zis, schimbă cablu, ai nevoie de cablu special de satelit, cei de la dolce folosesc cablu Daxis, daca tu pui alt model de cablu asigura te ca este la fel ca cel vechi, adică ohmi 75 de ohmi, si sa aiba liță bogată si conductor de cupru, sa nu pui cabluri prelungite ca nu va merge. cablul trebuie sa fie intreg de sus pana jos, adică din antenă din mufa lnb ului pana in casă in mufa decodorului, lița sa nu atingă cuprul ca pierzi semnal, dai toată lița peste "cămașa" cablului, si o bagi in mufă, ca daca atingi sirma aia aurie de cupru vei avea scurt in semnal si decodorul nu va functiona, spor la treabă.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa apesi butonul de pornire, din telecomanda
2. Verifica telecomanda, daca functioneaza (cu camera telefonului poti vedea Led-ul palpaind, cand apesi vreun buton pe telecomanda). Daca nu se vede - prin camera - lumina, atunci incearca cu alte baterii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E stricat decodorul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, ai rezolvat problema? Ce avea?

| bogdanmihai469 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Era o problema cu antena

| CuriousStuff a răspuns:

Degeaba ai afla care e problema pentru ca tot nu poti sa-l repari. E proprietate dolce si nu ai voie sa umbli la el. Trimite-l in tara sa ti-l repare ei.

| bogdanmihai469 explică:

Nu apare ceasul de pe decodor. Ce legatura are cu telecomanda?

| Bula a răspuns (pentru bogdanmihai469):

Decodorul iti arata ceasul cand este oprit, si
arata canalul cand este pornit.
Unele decodoare memoreaza starea de pornit/oprit si in caz de pauza de curent.
Daca nu apare nici o indicatie, atunci e defecta priza sau decodorul.
Poate amandoua.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru bogdanmihai469):

Ceasul pe decodor i ti apare cand ai semnal la antenă, daca si cu alt decodor face la fel, atunci o fii defect lnb ul din antenă, incearca cu un alt lnb, schimbă cablul coaxial care vine din lnb in decodor, poate este cablul(firul) intrerupt undeva si daca nu face contact ferm in mufe, nu o sa meargă niciodata, poti sa schimbi 100 de decodoare, antena unde este in țară? sau este acolo cu tine? in ce tara esti? o seara bună si vezi cum ti am zis, schimbă cablu, ai nevoie de cablu special de satelit, cei de la dolce folosesc cablu Daxis, daca tu pui alt model de cablu asigura te ca este la fel ca cel vechi, adică ohmi 75 de ohmi, si sa aiba liță bogată si conductor de cupru, sa nu pui cabluri prelungite ca nu va merge. cablul trebuie sa fie intreg de sus pana jos, adică din antenă din mufa lnb ului pana in casă in mufa decodorului, lița sa nu atingă cuprul ca pierzi semnal, dai toată lița peste "cămașa" cablului, si o bagi in mufă, ca daca atingi sirma aia aurie de cupru vei avea scurt in semnal si decodorul nu va functiona, spor la treabă.

| bogdanmihai469 explică:

Merci oricum.

| bogdanmihai469 explică:

Ma gandeam ca problema e ceva ce pot inlocui ( cablu, antena...).