| Stanciu_Shilmes_1998 a întrebat:

am o problema cu monitorul / placa video, nu stiu sigur acest lucru din aceasta cauza m-am gandit sa va adresez aceasta intrebare: Deci imi deschid calculatorul frumos... stau pe facebook etc. si cand incerc sa intru intr-un joc stau 10-20 minute si ceva din computer cedeaza si imaginea este neagra, daca inchid - deschid monitoru tot la fel. nu pot sa imi dau seama de la ce este va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

E cam greu sa-ti dai seama. Dupa cum spui, numai cand joci. Ar putea fi de la placa video.
Scoate calculatorul din priza, desfa-l.
Uita-te la placa cu atentie sa nu aiba
niste condesatoare crapate sau umflate. (sunt niste piese mici, medii, negre, cilindrice).
Daca placa are ventilator, baga calculatorul in priza si da-i drumul.
(fara monitor, fara nimic)
NU ATINGE NIMIC. Te uiti sa vezi daca
se invarte.
- Partea proasta e ca daca e ceva de la
placa video trebuie cumperi alta.(se poate repara, dar e scump si nu se merita pentru ca nu stii cat de buna e reparatia).
-Daca nu e la placa ci de la sursa nu poti sa-ti dai seama acasa.

-Inainte de toate incearca sa faci o reinstalare al driver-ului video.
- Dezinstaleaza-l, restart, instalezi din nou.

3 răspunsuri:
| JASMYNA88 a răspuns:

Mie asa mi-a facut din cauza sursei

| Stanciu_Shilmes_1998 explică (pentru JASMYNA88):

Astept o rezolvare... daca ai vreo idee.

| JASMYNA88 a răspuns (pentru Stanciu_Shilmes_1998):

Singurul mod in care tu poti afla asta e sa inlocuiesti piesa cu piesa si vezi daca rezista la testul de 20 minute de joc. asta in cazul in care ai la indemana piesele respective, daca nu, mergi cu el la un service sau la cineva care se pricepe