| Pitbull41 a întrebat:

am un proccesor Intel Xeon 3120 (Wolfdale la 3, 1 ghz Socket le LGA 775 (socket T).
Faza e ca mai mereu cand ma joc procesorul sta intre 50 si 100% folosit dar temperatura sta mai mereu intre 27 de grade si maxim a urcat pana la 33 de grade.
Intrebarea este se poate arde procesorul daca sta la o temperatura de 27-33 cand este folosit 100%? Faza e ca si scade nu sta mereu 100% scade la 0 dupa iar la 5 iar la 50 iar 100, si tot asa.
Am facut un test cu programul Core Test, poza aici: https://i.imgur.com/J7291DT.png.
Deci care sunt sansele ca in momentul in care ma joc procesorul sa faca poc sau pc-ul sa se stinga?
Pc-ul se misca foarte bine, n-am probleme cu el.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu, e în pericol doar când depășește 70-72°.
Asa scrie pe pagina producătorului în fisa tehnica și dacă acum sta la 33, n-o sa ajungi veci pururi la valoarea aceea.

Daca ai probleme pe viitor cu vreun joc mai flamand de resurse, posibil sa se încălzească mai tare, sau sa rămână la temperatura aceea (33),daca ai un cooler foarte performant.
E cazul sa te gândești sa îl schimbi când observi lag supărător in jocuri, dar întâi trebuie sa te asiguri ca lagul nu e creat de placa video.

| Pitbull41 explică (pentru NLS):

Am o placa video destul de bunicia un Ati HD Radeon 4350 de 512 MB Shader 4.1, am jucat BattleField 4 pe acest pc fara probleme faza e ca procesorul statea in 100%, si mereu am avut teama sa nu faca poc. Am in gand sa imi cumpar un QuadQore q6600 dar momentan stau cam rau cu banii, de aceea sper sa ma tina pana in primavara cand vreau sa imi iau un pc la un buget de 40 45 de milioane.

| NLS a răspuns (pentru Pitbull41):

Nu ți lua acel q6600, pentru ca nu câștigi nimic. Actualul e procesor de server, nu pățește nimic, e proiectat sa funcționeze non stop pana la 70 grade.
Merge la 100% din cauza ca unele jocuri cer 4 nuclee, și el are doar doua.
Daca arunci banii pe q6600, nu va fi foarte diferit, tot pe la 95-100% va sta și el, pentru ca are frecventa mica pe nucleu și va lucra la maxim pe toate nucleele.

Fratele meu are q9650, ( 4 nuclee, 3ghz,
12mb L2) și ii sta la 100% în battlefield 1 și alte jocuri mai noi.
Are cooler Noctua NH-D14, răcire mai buna pe aer nu exista. (d15 eventual, cu care câștigi 3-4 grade).
Rezoluția folosita de el e FullHD, iar în jocuri ii place sa pună pe high. Placa video e o gtx 770 4GB, e la limita, dar am verificat și cel care înfrânează sistemul e procesorul (după pornirea jocului sta mereu în 98-100%, asta dacă nu minte log-ul. )

Daca și tu te joci pe fullhd, cumpărarea unui q6600 e cea mai proasta investiție pe care o poți face.

| Pitbull41 explică (pentru NLS):

N-am eu treaba cu grafica si cu Rezolutia ma pot juca pe 800x600 cu totul pe low fara mofturi.

| Pitbull41 explică (pentru NLS):

Imi poti recomanda tu un procesor destul de bun dar si de buget si sa mearga pe aceasta placa de baza Placa de baza GIGABYTE GA-P35-DS3L
Format: ATX
Soclu procesor: 775
FSB: 1333/1066/800 MHz
Model chipset Northbridge: Intel P35 Express Chipset
Southbridge: Intel ICH9
BIOS: Supports Virtual DualBIOS
8 Mbit flash
PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0b
Procesoare suportate: Intel/ Core/2 Extreme Quad-Core / Core/2 Duo / Intel/ Pentium/ Extreme/ Intel/ Pentium/ D processors
Interfata grafica: PCI Express x16
RAID: Nu
Placa audio integrata: 8 Channels ALC888 Audio controller
Placa retea integrata: Gigabit Lan Controller
Numar IDE: 1x ATA100
Numar SATA: 4 x S-ATAII
NGFF (M.2): Nu
Memorie maxima: 8 GB
Sloturi:
PCI: 1 PCI Express X16 slot
3 PCI Express X1 slots
3 PCI slots

Porturi

PS/2: 2

USB2.0: 6

Parallel Port: 1

S/PDIF: 2

Serial Port: 1

RJ-45: 1

Audio Jack: 8?

| NLS a răspuns (pentru Pitbull41):

NU recomand prea tare sa cumperi alt procesor, ci alta placa video, daca vrei sa joci BattleField 4 si altele de genul.

Placa video duce 70% din joc (in general, ...caci exista si jocuri care folosesc procesor mult, sau au nevoie de ambele).
La rezolutii mici, DACA nu ai o placa video decenta (si a ta nu prea poate fi numita decenta... ) intra in lucru procesorul, care lucreaza mult mai ineficient decat placa video, si asta e motivul pentru care sta in 100%.
DAR si pentru ca are doar 2 nuclee, desigur.

Daca ai pune un Core2Quad, cu 4 nuclee, DAR care sa aiba frecventa de 2.8 - 3GHz, ai castiga cateva FPS-uri. Insa NU Q6600, care se va comporta exact la fel ca si actualul tau procesor, din cauza frecventei mai mici per nucleu.

https://www.olx.ro/......e/q-Q9550/

Gasesti Q9650 pe OLX, incepand de la 150 RON.

Daca ai schimba si placa video cu o GTX 650 de 2GB, abia atunci o sa obtii ceva in plus.

Insa eu as astepta sa imi fac alt PC, e mult mai intelept.

Ca incheiere, uite un citat dintr-un review:
"The Radeon HD 4350 is the most modest card in ATI's range. With a price of just £30 exc VAT, it's aimed squarely at the budget PC builder who wants rudimentary media capabilities."

In traducere: cea mai slaba placa din gama lansata atunci, ce a costat 30 de lire la lansare, indreptata spre PC-urile ieftine si spre redare media, nu a fost gandita pentru jocuri.