| Boboc_Ion_1999 a întrebat:

am o problema cu placa video, se aude ventilatorul urat, am inteles ca ar trebui uns, se poate intampla ceva daca ma joc si tot face urat?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Esti sigur ca e ventilatorul placii video si nu al coolerului de pe CPU?
I-ai verificat temperatura?
( Cu GPU-Z, HWinfo, HW Monitor Pro sau AIDA64? )
Despre ce placa video e vorba? Modelul exact.
1. verifica daca palele nu bat in vreun cablu.
2. daca nu e cazul pentru punctul 1, scoate cu atentie placa din PC, desfa ventilatorul cu pricina, desfa acel logo din centru si aplica o picatura sau 2 de ulei pentru mecanica fina (se foloseste la masini de cusut, uns mecanismele ceasurilor clasice, etc).
lipeste logoul la loc, prinde ventilatorul din nou in suruburi, si fa un test.

Pentru a nu rupe ceva, lucreaza cu maxima atentie si foloseste o surubelnita adecvata.

Daca crezi ca nu te descurci, du-l la un centru de depanare (cam orice magazin "de cartier" ce vinde PC-uri sau componente face si depanare).

| Boboc_Ion_1999 explică (pentru NLS):

Este cel al placi video temperatura nu creste de 75 este un msi rx460 4 gb cu un singur ventilator din ce am citit pe net ventilatorul se desface forte greu ma voi duce la un service daca gasesc cu pandemia asta

| NLS a răspuns (pentru Boboc_Ion_1999):

75 grade e inca in limitele normale (bine, la limita superioara...)

Daca nu te deranjeaza zgomotul prea tare, mai poti astepta cateva saptamani, poate mai scade nebunia.

Daca vrei sa iesi acum, nu stiu ce ai putea scrie pe declaratia vietii.
Eventual "PC defect", dar chiar si asa ar putea zice ca nu e o urgenta, pentru ca nu e trecut asa ceva intre cele 10 puncte.
Cred ca ai vazut cat sunt amenzile, cu banii aia ti-ai putea lua un PC nou.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Ai incercat sa cureti placa video de praf sau sa schimbi pasta termica?

"Se poate intmpla ceva daca ma joc si tot face urat?"
Singura problema ar fi sa nu se incinga prea tare daca ventilatorul e blocat de ceva si nu poate realiza racirea asa cum trebuie. Si desigur zgomotul enervant.