| anonim_4396 a întrebat:

Am un router wireless Linksys E900 si nu stiu sa il configurez. dau funda

Răspuns Câştigător
| Comandantul a răspuns:

Acelasi router am si eu.Configurarea se face cu cd-ul lui. Apoi dupa instalare si dupa o notare a parolelor si username intri pe adresa http://192.168.1.1/ intri cu parola si username "admin" daca nu ai pus alta admin fiind prestabilita de router adica din fabrica si dupa ce ai bagat adresa apoi parola si username iti apare o pagina cu setarile router-ului.Si de acolo se verifica daca este trecut username si parola de la net ok (cred ca conexiunea ta este pppoe daca esti la RDS) apoi se face o verificare si la wireless tot asa se trece parola si username astea sunt date de tine personal apoi daca vrei un mic port forward pentru utorrent si cam atat ce imi vine acum. Daca nu am fost destul de explicit poftim un tutorial in engleza din pacate http://www.youtube.com/watch?v=0HzU09TqINw.Ai grija de tine si spor la treaba.

1 răspuns:
| Red_Steve_1979 a răspuns:

In general, routerul se foloseste daca ai o adresa fixa ip. Daca nu ai IP fix, cauta sa urmaresti setup-ul standard, si faci click mereu pe "next" selectionind raspunsul sau optiunea care crezi ca este adaptata pentru tine. In orice caz daca nu merge, poti face un "reset" si routerul revine la optiunea standard din facbrica. In general sa faci "reset" ai in spate routerului un orificiu unde introduci o mina de pix (de exemplu) pentru 5-6 secunde si il tii apasat.