| EmanuelEmy7 a întrebat:

Am o problema de ceva timp, cu calculatoru meu. La 5-6 zile cand il aprind, se deschide si imi apare scris Uefi bios, in partea de sus a screen-ului, pe un fond albastru, se inchide brusc pc-ul, apoi, iar se deschide si se inchide, iar abia a treia oara, imi intra in windows, in mod normal.
Cum pot sa rezolv aceasta problema enervanta?

Multumesc, si astept raspunsurile voastre! happy

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot fi mai multe probleme. Trebuie vazut de cineva care se pricepe. Poate fi de la BIOS (UEFI), memoria ram, placa video, HDD-ul sa numai Windowsul.

| EmanuelEmy7 explică (pentru Salontanul):

Windows-ul l-am luat de net, si l-am instalat de pe un stick usb, pentru ca nu am dvd writer!
P.S Nu am placa video, detin un sistem pentru office ( birou ), deci este integrata!

| Salontanul a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Pai daca nu ai placa video cum vezi? Toate computerele au placa video. Ca este dedicata sau integrata este alta problema. Sunt trei tipuri mari de placi video: integrata in placa de baza, integrata in procesor sau dedicata. Dar eu ti-am spus sus si ce alte probleme pot fi. Nu conteaza cum ai pus Windowsul. Trebuie vazut si facut.

| EmanuelEmy7 explică (pentru Salontanul):

Da-mi o solutie concreta!

| Salontanul a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Ti-am spus: solutia concreta este sa mergi la cineva care se pricepe. PLaca video, de exemplu, nu este defecta total (daca este) pentru ca nu s-ar vedea nimic. Poate fi desprins radiatorul de pe cipul principal (mini procesorul ei). Poate fi dusa memoria RAM si nu te lasa sa treci de BIOS. Trebuie inlocuita. Poate fi ars HDD-ul. Trebuie inlocuit. Ai cu ce sa le inlocuiesti? Normal ca n-ai! Si atunci? Mergi la specialisti.

| EmanuelEmy7 explică (pentru Salontanul):

Ok, o sa ma duc la service cu sistemul, sa vad ce diagnostic are! laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat: poate fi si racirea.