| Eckooo a întrebat:

am o problema la laptop mi se opreste brusc si se face albastru si scrie ceva de pshihycal damage si se incarca o chesti 10 46 68. ... 100 si sunetul face drrrrrrr si dupa aia se reseteaza o.o ajutor big grin

7 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Ai placa video ATI? daca da, dezinstaleaza driverul, restarteaza laptopului si reinstaleaza ultimul driver de pe site-ul ATI AMD http://support.amd.com/en-us/download
fa un cd cu memtest si lasa memoriile sa testeze peste noapte 12-13 pass-uri ajung www.memtest.org/download/5.01/memtest86+-5.01.iso.zip

| manuel72 a răspuns:

Fa un test la placutele ram, sau scoate-le si pune cate una pe rand.E posibil ca una din ele sa fie defecta.

| vangaelis a răspuns (pentru manuel72):

Este laptop, in primul rand. Si nu poti recomanda unei persoane neavizate sa umble la placutele RAM.

| manuel72 a răspuns (pentru vangaelis):

Tocmai pentru ca este un laptop... Daca nu are doua maini stangi reuseste sa scoata bateria, sa desfaca cateva surubele si sa scoata pe rand placutele ram. Daca ar fi vrut sa-l duca in asistenta o face de la bun inceput si nu punea intrebari pe aici.E logic ca trebuie sa-si asume responsabilitatea actiunilor sale.

| vangaelis a răspuns (pentru manuel72):

Ti-am zis asta ca un sfat. Colcaie multi kinderi pe site si tare ma tem ca face o boacana. Nu ca m-ar interesa ce se intampla cu laptop-ul lui dar asa zis spirit civic ma indeamna sa fiu si critic si protector. Totusi fac parte din comunitatea TPU, fie ea virtuala. tot o mana de oameni cu nevoi sintem. tongue

| manuel72 a răspuns (pentru vangaelis):

Sunt de acord cu tine, dar cum "kinderii" de multe ori sunt destul de priceputi, cred ca se descurca singurel.Cu totii am facut boacane mai mult sau mai putin costisitoare, asa ca...din greseli invatam.

| Voiculescu_Cristi_1993 a răspuns:

Dupa mine cred ca e BlueScreen daca ti se restarteaza, ori nu ai baterie, oricum nu are cum sa fie a doua varianta ca ti se restarteaza...