| StellarMary a întrebat:

Salut TPU.
Am primit cadou de la tatal meu in iPhone 14 Pro Max de ziua mea.
Dar haber n am de ce se simte ciudat, adica ma refer ca cand il deschid vad ca are google play, nu merge sa-mi fac cont de iCloud, se blocheaza destul de des, ba mai mult nici nu are emojiurile de iPhone.
Tata a zis ca a dat 1300 de euro pe el, nu a umblat pe el aproape deloc inainte sa mi l dea, specific ca este prima data cand noi doi punem mana pe un iPhone ca pana acum am avut Samsung. Eu nu stiu daca este fakr sau nu, am verificat serial number-ul pe site ul original Apple si vad ca este un produs original. Dar totusi, n are emojiurile de iphone, mai de graba alea de google, se blochraza destul de des, are google play, ceea ce din cate stiu nu are cum sa aiba, si nu pot sa-mi fac cont de iCloud. Spuneti-mi ce sa fac caci sunt comfuza

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai primit cadou de la tatal tau: diploma de la "Scoala Vietii".
A avut bani de aruncat si ti-a cumparat un cadou fara sa se intereseze.
Gresala fatala in zilele de azi.
Unii si-au pierdut averea din cauza necunostintei (si zgarceniei de a apela la un specialist, pentru inca i suma modica).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te a mintit cum sa dea 1300 euro pe un telefon? Si daca era asa il tinea el nu ti l dadea tie, o fi dat 10 euro pe el

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie contrafacut (fake).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și de unde a cumpărat tatăl tău iPhone cu google play?

| StellarMary explică (pentru suntserios):

L-a luat de pe AliExpress...mi-aratat plata cu cardul

| suntserios a răspuns (pentru StellarMary):

Deci o replica pana la urma

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iarasi citesc despre oameni cu bani care sunt fantastic de naivi, ca sa nu spun altfel, cand vine vorba de cheltuirea lor. Cu ce se ocupa tatal tau ne poti spune? Chiar sunt curios cum un om care isi permite sa dea 1300 EUR pe ceva fara mari eforturi nu casca ochii sa vada pe ce da banii aia mai exact. In special ca de asa bani lua produsul din magazin, cu factura, garantie, tot ce trebuie.

| StellarMary explică (pentru GabiDumitrescu):

Inainte sa judeci gandeste-te ca tatal meu a lucrat in Germania 4 luni de zile sa imi ia telefonul acesta. A vadut ca ma chinui cu telefon meu ca se blocheaza si are puțini gb si s-a gandit sa mi faca cadou un telefon nou. Din pacate a avut ghinionul sa fi luat țeapa pe AliExpress pentru ca el nu se pricepe el foarte bine la telefone, plus ca el nu a avut niciodata iPhone. Apreciez tot ce a facut pentru mine, desi nu i-am cerut niciodata lucruri scumpe caci nu ma lasa inima.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StellarMary):

Pacat de munca aia... de 1300 EUR iti lua un iPhone original. Chiar imi pare rau sa aud ca s-a intimplat in stilul asta. Sincer. sad

| relian a răspuns:

E bun si asa rau, taicatu mai bine tiar fi luat altceva, un buchet de flori laughing ramanea cu bani balamuc.
A dat 1300 euro pe el, e bun, sa mai dea, inseamna ca are bani laughing. Daca vrei iphone iti aduc eu cand vin in RO, iti pot aduce pe asta 15 care iese acu, la banii aia, chair pe ala max laughing poate iti mai ramane si de o bere.

| Furnicuta000 a răspuns:

Asa sunt replicile, arata ca iphone urile dar au sistem de operare android. Nu prea ai ce sa faci pentru ca de returnat nu se poate din moment ce nu l-a cumparat de la magazin gen eMAG sau altex cu bon fiscal. Din pacate tatal tau a aruncat 1300 euro pe geam. Sau poti sa il vinzi pe olx la o suma modica. Dar macar gandeste-te ca te iubeste din moment ce a dat atatia bani pe un telefon pentru tine

| StoicAnalysis a răspuns:

Iphone-ul nu are Google play si nici macar nu poti sa instalezi de pe net jocuri si programe de capul tau pe el, pentru ca nu te lasa. Poti doar de pe Appstore.
Ai telefonul fake.

| Danny28 a răspuns:

E o replica. In interior are piese de telefon ce valoreaza maxim 300 de lei...

| Anonim90945 a răspuns:

Din pacate trebuie sa iti spun ca tatal tau a luat o teapa destul de mare. Nu cred ca poti face ceva in sensul asta pentru ca e clar ca de returnat nu mai are cum si pana iti cumperi unul nou cam trebuie sa te inveti cu asta. Din cate stiu asa sunt replicile, arata exact ca Iphone-urile originale dar au alte sisteme de operare, cum e al tau, android. Zii frumoasa si grijaa data viitoare!

| Mihay2023 a răspuns:

Sa fiu al draq cum fac unii bani din nimic, cateodata mie ciuda ca nu am si eu in sange harul ala sa dau tepe la cata prostie exista. Eram bogat acum laughing)))

| StellarMary explică (pentru Mihay2023):

Nu mai judeca cartea dupa coperta. A muncit tata in Germania 4 luni pentru telefonul asta desii nu i-am cerut niciodata nimic. Apreciez totul, chiar de a avut ghinionul sa nu cunoasta de lucruti originale si fake

| 93CDX a răspuns:

E fake 100%. Daca nu l-a luat din magazin, tatal tau a luat o mare teapa