| alexb0y1998 a întrebat:

Am si eu intrebare am placa video Intel(R) HD Graphics Family si as vrea sa stiu daca estei bune cu cateva caracteristici si cat MB are.Este interna? Si daca daca este, se poate pune si placa externa si se adauga la totalul MB al calculatorului al displayului(nu cred ca am zis bine dar sper sa intelegeti voi). Si daca este chiar foarte rea ce placa video mi-ai recomanda pentru computerul cu Windows 7 cu 32 biti, Procesor Intel(R) Pentium(R) CPU G860 @ 3.00 GHz (2CPUs) ~3.00 GHz Memorie 2 GB RAMI (2048 MB) si 1.89 GB RAM utilizabili Si loc in PC de peste 454 GB. P.S: scuzati daca nu am putu sa explic mai bine, am laut aceste informatii de pe dxdiag in afara de ramii utilizabili care i-am luat de pe propietati la my computer. Daca am uitat sa mentionez ceva sa imi ziceti. Va multumesc pentru timpul acordat, O zi placuta! happy

6 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Cred ca daca citesti articolul asta, o sa te mai lamuresti http://recomandare.info/placa-video-sfaturi-de-achizitie.html

| MultiCore a răspuns:

Salut! Are cam 1700 de Mb si este de tip interna. Ai putea cred ca la un service sa o scoti si sa pui una externa. Daca raman amandoua se vor lua la bataie, metaforic vorbind. Este o placa destul de buna dupa parerea mea. Vei putea rula filme HD (1080p) si jocurile cele mai recent aparute.

| TupacShakur a răspuns (pentru MultiCore):

Nu are cum sa aiba placa video 1, 7gb, deoarece placile integrate folosesc memoria ram pe post de memorie 'a ei' daca acolo scria 1. 89gb din 2gb utilizati inseamna ca placa video isi ia cam 128 mb din ram.
sfatul meu: pune-ti mai multi rami

| petrica1111 a răspuns (pentru MultiCore):

In niciun caz nu se vor lua la bataie(nci metaforic vorbind). In momentul in care iti montezi o placa video cea interna se dezactiveaza automat. Poti sa pui cablul vga ca nu va arata nimic pana nu o scoti pe cea montata. Si cum zicea TupacShakur, placile video integrate folosesc memoria in sharing. asta inseamna ca folosesc memoria ram pentru placa video. Sfat: poti sa pui mai multi rami sau poti sa iti iei o placa video noua.

| andreyy96 a răspuns:

Deci placa ta video este integrata, pentru jocuri si pentru a viziona filme la o hd, iti trebuie o placa video dedicata. Placile video integrate sunt pe 32 de bit si iti mananca din rami, daca iti vei lua o placa video dedicata cauta una de minim 1 gb ram pe 128 de bit, aty sau nVIDIA. daca gasesti si iti permiti de una pe 256 de bit ar fi mult mai binewinking, bafta

| alexb0y1998 explică:

Merci si ce ar fi mai bine sa pun mai multi RAMI sau sa iau o placa video externa si cea interna va fi dezactivata. As opta pe cea interna dar este un panou ceva ca sa adjustez RAMii pentru placa interna de exemplu cum a zis andreyy96 ca placa are 128 Mb pot undeva sa o fac de 256 Mb? Sau ramane asa cum este?