| Nedea_Marius_1994 a întrebat:

am si eu o intrebare de ce leptopul meu nu se conecteaza la wi fi am o retea de cartier si un router wifi stie cineva de ce nu merge sau ce trebui sa fac?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wi-fi pe romaneste inseamna fara cablu, adica pentru asta ai nevoie la laptop de un Adaptor (adapter - engleza) wireless USB, ca sa poata prinde semnalul de la Router! De exemplu al meu arata asa:

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Nedea_Marius_1994 explică (pentru anonim_4396):

Am rezolvat problema cu routerul l am aruncat si mi am luat altul

| SonicAndrei a răspuns:

Dar ce îți spune? Nu mai detectează deloc semnalul sau nu îți dă permisiunea să accesezi internetul?

Ar fi 3 variante...
Dă-i Trobleshoot la internet.
Verifică dacă cablul de internet e conectat la router.
Caută butonul Reset al router-ului și apasă-l.

Sper că ți-am fost de ajutor.

| Nedea_Marius_1994 explică (pentru SonicAndrei):

Sa iti explic mai detaliat eu am internet de la un provider de cartier nu de la romtelecom upc etc de conexsiune prin cablu si am inserat cablul acesta in wi fi ar trebui sa mai fac ceva?

| SonicAndrei a răspuns:

Da.
Când ai cumpărat routerul ar fi trebuit să primești și un CD. Urmează instrucțiunile de pe acel CD. Adică setezi ce tip de rețea vrei să fie și pui o parolă. Dacă nu te pricepi caută un prieten care se pricepe foarte bine la chestii din astea. Dacă nu sunt acolo nu știu exact ce să fac.

Caută în bară, în dreapta jos, unde ai internetul. Ce Windows ai? Fie 7, fie XP ar trebui să semene cu un monitor. Dacă are un „X" pe el înseamnă că nu detectează nici un semnal de internet. Dacă are un triunghi galben cu semnul exclamării înseamnă că e o eroare undeva. Dă clic dreapta, apoi Troubleshoot/Repair.
Dacă are un „punct" galben înseamnă că detectează semnal wriless, dar nu e conectat. Dă clic pe iconiță, apoi pe acea rețea. Dă „connect", iar dacă îți cere parolă scrie-o (dacă o ști).

Cam acestea ar fi variantele. Îmi trebuie mai multe detalii. Ce variante se potrivesc?

| Nedea_Marius_1994 explică (pentru SonicAndrei):

Imi arata o iconita sub forma de triunghi de culoare galbena
routerul nu l am achizitionat mi l-a dat cineva si cu telefonul merge sa ma conectez ca am inserat ip si dns etc nu stiu unde pot scrie ip si dnsul la laptop ca la telefon merge

| SonicAndrei a răspuns:

Păi dă clic pe acea iconiță (care e în bară, în dreapta jos) și îți va apărea o mică listă. Dă clic pe prima rețea (poate fi 1 sau mai multe, depinde câți vecini mai au un router), apoi „connect". Scrie parola acolo.
Așa te conectezi.
Iconița de internet va semăna cu iconița de pe telefon care îți arată cât semnal ai.

| Nedea_Marius_1994 explică (pentru SonicAndrei):

Eu stiu chestile astea tu intelegi ca trebuie sa gasec un loc la setari unde sa scriu ip dns ul si toate alea la ps3 merge la telefon merge si nu merge la laptop

| georgyanna22 a răspuns:

Iti trebuie parola sa te poti conecta la Wi-Fi

| Lilianalili a răspuns:

Uita-te in laterale, cred ca nu e activat. S-ar putea sa ai un butonas mic pe acolo