| Ionut97CV a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Poti faci un "sistem de supraveghere video" din camere web?
Da! Din camere web (cele pentru pc).
Adica cate camere poate suporta un pc?
Si daca da, cum as putea sa le vad pe toate in acelasi timp(software ceva).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate, cu conditia sa ai suficiente port-uri USB libere direct in calculator. Numarul porturilor USB se poate si mari, la nevoie, prin folosirea unor placi de extensie cu porturi USB, conectate pe slot-uri PCI sau PCIe libere.

Poti folosi soft-uri care au capabilitatea de a afisa mai multe camere live, deodata, chiar si prin conectare la internet si urmaribile la distanta.
Un astfel de soft este "iSpy", un program complex pentru urmarirea a mai multor camere, inregistrarea secventelor in caz de sesizare de miscare pe portiunile dorite din imagine, transmitere prin internet etc.

| dannyel86 a răspuns:

Se poate construi un sistem de supraveghere cu webcam-uri multiple.
Trebuie sa te asiguri ca ai suficiente porturi usb pe dispozitiv (pc / laptop).
La nevoie, poti achizitiona un hub usb, care sa suplimenteze numarul porturilor la care sa conectezi camerele.
Ai nevoie de un soft pentru a activa si vizualiza simultan acele webcam-uri.
https://www.youtube.com/watch?v=9weI2EaqL8A

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Prin HUB nu functioneaza, curentul de alimentare fiind limitat si insuficient in majoritatea cazurilor.

| PainTech a răspuns:

Salut!
1. Da, dar trebuie conectate toate la PC/mai multe PC-uri.

2. Poti conecta maxim 127 de dispozitive la fiecare port USB folosind HUB-uri alimentate ( nu e recomandat totusi sa folosesti atat de multe )

Cum a spus Bula exista si optiunea de a adauga placi PCIe/PCI cu porturi USB.

E posibil ca pe placa de baza sa exista sloturi USB nefolosite de panoul frontal de pe carcasa.

Pe scurt, ai destule optiuni pentru conectarea camerelor.

3. Am ajuns la software. Exista mai multe optiuni :
- Webcam monitor
- Active WebCam
- Ugolog
- Dorgem
- Crime Catcher
- Digi-Watcher
- CamUniversal
- CAM Wizard
- Safe4Cam
etc.

Alegi ce ti se potriveste.