| SiderS a întrebat:

Salut TPU! Am si eu o problema, cand incerc sa instalez placa video imi da "BSOD" blue screen of death, Https://imgur.com/a/8OTirK2, instalez nVIDIA experience, apoi imi instalez driverul pentru placa video si apoi cand instalez placa video ma trezesc cu acest "BSOD", ma poate ajuta careva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intai vezi detaliile primite cu BSOD, unde se indica cauza problemei.

Daca defectul indicat este la placa /driver-ul video, atunci:
1. Iti descarci driver-ul potrivit pentru versiunea Windows instalat pe calculator, direct de pe pagina producatorului placii video, modelul pe care-l ai.
2 Dupa descarcarea driver-ului, intai dezinstalezi vechiul driver (cu probleme) din Device Manager (sau din programele instalate) DUPA CARE instalezi driver-ul descarcat de la fabricant.

Daca problema persista si cu driver-ul luat de la fabricant, atunci ai problema hardware. Trebuie testata memoria RAM, precum si placa video.

Daca nu gasesti nicicum originea problemei, atunci apeleaza la un service.

| SiderS explică (pentru Bula):

Da se pare ca era de la noul update la placa video de la cei de la nVidia acesta fiind 471.11, am instalat de 2 ori versiunea precedenta si nu am absolut nici o problema, am gasit si ceva legat de aceasta versiune 471.11 si cativa se plang de acest BSOD, este ok momentan, o sa astept urmatorul update la placa video.

| Bula a răspuns (pentru SiderS):

Nu trebuie sa faci neaparat update la drivere!
Update se face DOAR in cazuri critice, daca nu-ti functioneaza sau functioneaza suparator de defectuos versiunea actual instalata.
De obicei, o versiune care deja functioneaza pe sistem nu trebuie upgradata, fiindca se risca asemenea stari de conflicte (BSOD).
Eu am pe toate sistemele versiuile de drivere pe care le-am instalat initial, impreuna cu Windows-ul. Niciodata nu fac upgrade la drivere (dar nici la Windows). Nu este nevoie.

| SiderS explică (pentru Bula):

Nici eu nu fac update la windows. Si cu placa video, da stiu ca nu e necesar sa fac update la ea doar cum ai spus si tu in cazuri critice, dar mereu imi sare in ochi iconita din bara din partea dreapta si cateodata mai intru in nVIDIA experience.

5 răspunsuri:
| alexalx1234 a răspuns:

Nu este nicio poză