| XDestroyX a întrebat:

Am si eu o problema cu pc. Am instalat windowsul acum o saptamana, totul era ok. Acum 3 zile a inceput sa faca figuri. De exemplu mi se deschide in 2 minute pc, daca sunt pe browser si ascult muzica se aude intrerupt. Daca intru intr-un joc nu mai merge deloc si inainte mergea perfect. Am doar 5 programe de baza si un joc. Ce poate sa aiba? Nu i-am facut absolut nimic. Asa dintr-o data l-a apucat.

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

De moment descarca Bitdefender rescue cd 2015 si scaneaza. apoi dupa ce ai pc curat, vorbim.

| EnvyU a răspuns:

Te-ai uitat la pronache si l-ai stricat. Cauta pe net malware removal, cauta diskcheckup sa vezi daca nu are probleme hardu, sterge orice program care nu ai nevoie de el, poate ai instalat ceva nasol.

| GabrielStn a răspuns:

Daca nu ai chestii importante, formateaza HDD-ul, macar asa esti sigur ca scapi de orice virus si malware, indiferent de tipul lui., dar pe langa asta, daca te pricepi, te sfatuiesc sa desfaci capcul de la unitate si sa-l cureti de praf, eventual mai adaugi pasta termoconductoare la procesor. Atentie cand il stergi de praf sa nu rupi vreun cablu sau sa trantesti sursa, HDD-ul, placa vdeo, procesorul, unitatea oprica, sau ce mai desfaci tu de pe acolo. Bafta!

| XDestroyX explică (pentru GabrielStn):

Sti care e problema, am sters praful si am vrut sa instalez iar windowsul dar acum imi da eroare cand scrie starting windows setup. Apare ceva albastru pe ecran si sunt tot felul de coduri...si am observat cand inchid pc nu se mai inchide cateodata, ramane asa. windows shutting down...

| GabrielStn a răspuns (pentru XDestroyX):

Ala e un BSoD ( Blue Screen of Death ) iar problema poate fi cauzata de memoria RAM sau HDD, e posibil sa fi modificat si niste setari din BIOS. Spune-mi ce eroare iti da?

| XDestroyX explică (pentru GabrielStn):

Ca lipseste ceva...am scanat si pc, nu e nici-un virus. Am resetat si biosul, adica am scos bateria aia pentru 10 minute...si tot asa. Nu stiu ce poate sa aiba. Va rog mult sa ma ajutati.

| GabrielStn a răspuns (pentru XDestroyX):

Pai da.dar spune-mi codul de eroare ( uite un exemplu 0xc00007b ) mi-ar putea fi mult mai util. Asa cum ti-am mai zis, problema poate fi de la HDD sau RAM. Scoate-le pe rand si incearca cu altele. si vezi daca ti-o ia din loc.

| madalinfindrihan a răspuns:

La jocuri acolo nu cred ca e de la windows...e de la ei pentru ca isi dau update se fac modificari si la celelalte ai grija sa ai un antivirus sau poate ai un keylogger.

| ValentinMT a răspuns:

Nu ezita sa schimbi windowsul daca stii, iar data viitoare baga un antivirus bun, ca in ultima vreme internetul e plin de virusi.

| Stef_Laur_1995 a răspuns:

Parerea mea este ca hard-ul tau a fost infecat cu virusi. Sfatul meu este sa-ti iei un antivirus bun si sa le dai remove sau sa ii bagi in carantina sau sa verifici daca este vreo problema cu hard-ul (diskcheckup). Dar totusi eu iti zic ca cea mai buna solutie este sa reinstalezi windows-ul... ca asta rezolva orice problema.