| DavidRoHD a întrebat:

am și eu o problema cu pc-ul.
Când îl deschid îmi intră direct in Bios fara să îmi mai cisteasca Hdd-ul.
Menționez că:
-Biosul este versiunea T23.
-Am mai avut problema asemănatoare dar îl lăsăm stins un min și își revenea.
-Mi-a dat blue screen înainte să nu mai meargă.
Am mai mers o singura data, după 30 min, iar bluescreen

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut. Incearca sa intrii fara sa ai mouse, tastatura, orice alt cablu in el, tot in bios iti intra? Ce placa de baza ai, si, iti detecteaza hdd-ul "lipsa" in bios, sau alte componente?

| DavidRoHD explică (pentru CM7YRE):

Am avut cablul sata foarte puțin din hdd.si de aia îmi intră în bios

| PainTech a răspuns:

E posibil ca date importante de pe HDD sa se fi corupt ( cum ar fi tabelul de partitii ) iar BIOS-ul sa nu poata sa citeasca.

Incearca mai intai sa reintroduci HDD-ul, aceasta fiind cea mai usoara posibila solutie.

Acum am o intrebare : BIOS-ul iti vede harddisk-ul si nu reusteste sa booteze sau nu iti vede harddisk-ul deloc? Ai modificat ceva recent la PC?

| GPA a răspuns:

Deschide carcasa pc-ului și scoate cablu de alimentarea și cablu sata din hdd și de pe placă. Scoate bateria cmos și pune-o la loc. Dacă ai laptop, procedezi la fel. Scoți hard-ul și-l înfingi la loc, la fel și cu bateria.
Pentru desktop : In bios, ai grija ca HDD-ul să fie configurat să booteze primul, îl muți pe prima poziție (first booting adică).
Iar la configurare sata îl lași pe automat (Sata1, Sata2... adică porturile sata de pe placa de bază).
Dacă ai opțiunea Ide primary și master slave le lași pe automat.