| 1StefaNNN a întrebat:

Salut TPU! Am si eu o problema, de ceva vreme nu imi merge CONTROL (CTRL) si ALT, nici pe stanga nici pe dreapta. Am incercat diferete metode pe care le-am gasit pe internet si nici una nu functioneaza. Este chiar destul de enervant sa stiu ca CTRL+A nu imi selecteaza textul... sau daca iau ceva la copy sa pun cu click dreapta ca CTRL+V nu merge.
As mai dori sa spun ca ALT-ul are momente si momente in care mai merge, dar la CONTROL deloc. Aveti idee de ce?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Pare a fi o tastatura uzata sau nu mai face contact la apasare. Poate ca are contacte oxidate, intrerupte. Ar fi buna o tastatura noua sau daca e laptop se poate folosi una externa pe USB cu sau fara fir (daca se poate desface si se poate curata sau remedia defectiunea e ok, daca nu, atunci tastatura noua e solutia).

| 1StefaNNN explică (pentru halogen001):

Tastatura este achizitionata curand, este un Dareu A87 Dream.

| halogen001 a răspuns (pentru 1StefaNNN):

Daca e noua, s-ar putea folosi garantia. Presupun ca ceva nu face bine contact, un traseu intrerupt, lipituri care nu mai fac contact. Daca e in garantie ar trebui schimbata, altfel ar trebui dusa la reparat.

Tastatura are si un soft, un driver, care ar trebui resetat sau dezinstalat si reinstalat, mai are Game Mode ON sau OFF. Se poate incerca cu Game Mode OFF, ca sa vezi daca merg tastele.

Dar din ce ai spus ca "ALT-ul are momente si momente in care mai merge" presupun ca nu face bine contact, ori switch-ul nu face contact cand e apasat, ori nu e bine lipit cu cositor in cablaj, ori e un traseu intrerupt. In plus Ctrl nu merge nici pe stanga, nici pe dreapta, deci ar fi un traseu intrerupt sau o setare in driver, ca nu se strica ambele switch-uri simultan.