| Ykuzo a întrebat:

Am si eu un laptop iar sistemul de operare (Win7) face cam multe figuri (lag, blue screen, etc.)
Am incercat sa reinstalez windows 7 dar acesta nu booteaza dupa DVD... Am intrat in bios si am dat sa booteze doar din dvd rom dar tot nu merge. Nu merge sa instalez nici windows vista, nici windows 7, doar windows xp porneste la bootare numai ca pentru laptopul meu nu se gasesc drivere pentru acest sistem de operare, doar pentru windows 7. Care ar fi problema? Cum pot remedia aceasta problema?

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| pozeanimate a răspuns:

Incearca de pe stik
si cauta un windows with

| BuxyAmstaff a răspuns:

S-ar putea sa fie de la placa video(mai mult ca sigur) sau daca nu de la memoria RAM( pentru Windows Vista sau Windows 7 iti trebuie 2GB)

| Ykuzo explică (pentru BuxyAmstaff):

De la placa video nu este, am AMD Radeon HD 7470M 1GB (Acum am Windows 7 64x)
De la memoria RAM nu este, am 8GB RAM

| dDiiana a răspuns:

Ia vezi instaleaza-l direct din windows, si apoi incearca cu dvd-ul. si apropo esti sigur ca ai un dvd cu windows 7 bun? nu ma refer sa fie original, dar nu zgariat sau incomplect etc.

| Ykuzo explică (pentru dDiiana):

Daca nu ar fi bun CD-ul cu windows 7, de ce nu merge nici DVD-ul cu Windows Vista? Acesta functioneaza pe PC dar din pacate nu pot incerca DVD-ul cu Windows 7 pe PC.
Tin sa precizez ca DVD-ul nu are nici macar o zgarietura si este proaspat facut. Daca deschid DVD-ul din Windows, mi-l citeste... dar daca nu o sa pot sa il mai deschid din Windows?
Am sa incerc sa fac rost si de un alt DVD cu Win7

| dDiiana a răspuns (pentru Ykuzo):

Deci din windows ti-l citeste si din bios nu? atunci nu prea am idee de ce nu ar merge, fa un reset la bios totusi sa revina la setarile din fabrica, poate asa reusesti.

| Casey24 a răspuns:

Descarca de pe net driver easy

| Gif_Emil_1994 a răspuns:

Eu unu zic ca iti e devina windows-ul daca pe xp iti porneste instalarea inseamna ca problema nu la laptop. Ai incercat cumva si cu alt windows 7 sa vezi? Si windwsu vezi sa fie dupa cerintele la laptop daca ai intre 1-3 Gb Rami trebuie windows 7 x86 adica pe 32 bits daca ai mai mult x64 6 bits. Sper sa fi fost de ajutor