| Adryan28 a întrebat:

Am si eu un o placa video nVIDIA 9800GT 512mb 256bit, si imi cam face probleme in unele jocuri. Nu stiu cum sa fac setarile in control panel la "Manage 3D Settings >- global settings, adica sa fac setarile in asa fel sa mearga optim. Voi cei care aveti nVIDIA si aveti optiunile acelea in Control panel, imi aratati si mie setarile care le aveti voi?
Adica:
Ambient Occlusion:
Anisotropic filtering
Antialiasing,
etc, etc.

Dau funda celui care posteaza detaliile setarilor ca ca cele de mai sus. Am testat placa cu 3D Mark06 si in cateva jocuri cum ar fi (Left 4 Dead 2, Test Drive Unlimited 1), imi apar niste artefacte grafice in timpul testelor, iar dupa aceea la vreo 10 secunde apare BSOD cu nv4_disp.dll (fisierul apartine din driverul placii video). Am incercat reinstalarea windows-ului, reinstalarea driverului placii video cu cel mai nou driver, dar degeaba tot aceleasi probleme imi face. Daca mai umblu prin control panel la nVIDIA si mai modific unele setari la "Manage 3D settings", cand fac testul cu 3D Mark06, imi merge adica testul s-a terminat cu succes "DAR" cand joc unul din jocurile mentionate mai sus imi face exact aceleasi probleme.

Specificatiile sistemului meu sunt urmatoarele:

- Sistem Operare: Windows xp Home Edition sp2
- Procesor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core 3800+ la 2.1 GHz
- RAM: 1x1 Gb=2Gb Single Channel
- Placa Video: nVidia Geforce 9800GT 512 MB 256 biti pci-e x16
- Placa de sunet Genius 5.1 Sound Maker Value pci
- HDD: Samsung 500 Gb 5400 Rpm

7 răspunsuri:
| Adryan28 explică:

Am dat rezolutia mai mica chiar si pe 800x600, detaliile la, low dar degeaba tot aceleasi probleme imi face ( asta se intampla la jocurile care au cerintele procesorului peste 2.4 Ghz. Nu stiu de ce dar tin sa cred ca procesorul este de vina...

| pcmhz a răspuns (pentru Adryan28):

Pt. jocurile care cer minim 2. 4GHz la procesor nu înţeleg de ce te miri că la un moment dat ai erori. Ok, dacă era un procesor de generaţie nouă, nu erau probleme chiar dacă frecvenţa era mai mică.

La sistemul tău sunt mai multe lucruri care îl trag în jos, de la CPU la cantitatea de memorie, tehnologiile vechi, etc.

Trebuie să te adaptezi, joci ceea ce poate duce el. Pentru mai bine e obligatorie schimbarea completă a platformei cu ceva recent, nu înseamnă o avere dar clar mai bine.

| Adryan28 explică (pentru pcmhz):

Am gasit problema, am testat ramii cu memtest o noapte intreaga si mi-a dat o eroare. Deci problema era din rami! Mi-a dat eroare la scrierea in ram in timpul scanarii cu memtest... Oricum iti multumesc pentru ajutor.

| pcmhz a răspuns:

1. Procesorul este cam vechi iar memoria la limită.
2. Verifică temperaturile plăcii video atât în Windows (broswing pe net) cât şi în jocuri, pare un semn că ceva nu e în regulă acolo.
Verificările le poţi face cu NVIDIA Inspector http://www.pcmhz.com/......-inspector sau GPU-Z http://www.pcmhz.com/....../117-gpu-z

3. Referitor la setările driverului, în mod normal nu trebuie să modifici nimic decât să le treci pe default sau acolo unde este posibil alege "Use application settings"

| Adryan28 explică (pentru pcmhz):

Temperatura placii video am scanat-o cu GPU-z si nu scade sub 55 de grade iar in full load nu depaseste 75 de grade. Stau si ma gandesc ca ar fi din cauza procesorului pentru ca are frecventa in Ghz mica 2.1 ghz mi se pare destul de mica. Am jucat jocuri aveau cerintele recomandate la procesor pentru 2.0 Ghz si imi mergea perfect la detalii maxime. Dar daca joc jocuri care cer frecventa procesorului peste 2.4 Ghz, merge ce merge iar dupa scurt timp imi apar aceleasi probleme cu am specificat mai sus in intrebare. Daca placa video este pe 256 de biti placa video cere mai mult (ma refer la putere, viteza), iar daca procesorul este slab... Ce zici sa fie procesorul de vina?

| pcmhz a răspuns (pentru Adryan28):

La procesor ce temperaturi ai? (idle şi load în jocuri)
Procesorul după cum am spus din prima, este depăşit mai ales de jocuri aproximativ recente.
Trebuie să te gândeşti că este un CPU apărut în 2005, acum fiind depăşit de câteva ori chiar şi de un Intel Atom.

Singura opţiune înafara unui upgrade de platformă, este să reduci din rezoluţie şi setările de calitate în funcţie de fiecare joc.

| Adryan28 explică (pentru pcmhz):

Procesorul in idle nu scade sub 34 de grade iar in full looad nu depaseste 45 de grade celsius. (am verificat cu everest).