| maxim16 a întrebat:

Salut TPU
Am un calculator mai vechi si am probleme in rularea lui. Am avut o placa video care m-a tinut peste 5 ani si in iarna asta s-a ars (placa aceea era a calculatorului originala) si mi-am schimbat-o cu o placa video ati 9550. Problema este ca merge mai greu calculatorul si jocurile si tot. In caz ca va intereseaza am windows xp professioanl.
Probabil ca toti stiti jocul Counter Strike 1.6. Ei bine inainte imi merge fara probleme acum am un lag de ma misc in reluare. Sa fie de la placa video? De la windows? De la Rami? (am 512 MB of Ram)... Sau altceva de la ce poate fi?

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Uite cerintele de sistem pentru joc:
http://cerintedesistem.com/2010/06/counter-strike-source-cerinte-de-sistem/
1.ai memorie mica.(chiar XP trage 300-350 MB din RAM)
2.placa video e compatibila cu placa
de baza, procesor (nu ai dat datele astea)
3.placa video cred ca are numai 256MB
si probabil pe port AGP 8X.
- Cum nu mai poti schimba mare lucru,
incearca si mai pune o placuta de RAM
de 512 MB sau daca placa de baza suporta, una de 1GB, sau chiar de 2GB.