| ThinkDifferent a întrebat:

Am un cont de Yahoo dar nu imi mai merge. Oare e din cauza ca nu am mai intrat de mult pe el? Dar emailul inca merge intru pe Facebok cu el. !

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Conturile externe, cu care te autentifici cu adresa de mail, nu sunt influentate de situatia mailului Yahoo, chiar daca e blocat (decat daca adresa de mail dispare definitiv din baza de date). Daca nu accesezi o anumita perioada de timp o adresa de mail, Yahoo aplica proceduri de verificare cont, pentru a se convinge ca cel care acceseaza adresa e detinatorul ei si ca nu e o adresa fantoma, pentru spam. Sunt mai multe metode de recuperare cont (intrebari si raspunsuri de siguranta - cea mai veche, adresa de mail alternativa de recuperare cont si numar de telefon mobil, pentru cod de securitate). Daca pe adresa ta de mail nu exista o alta adresa de mail "salvatoare" sau nu ai pus un numar de telefon, singura sansa de a-ti recupera contul este sa-ti amintesti raspunsul dat la intrebarea de siguranta, pe care Yahoo o afiseaza ca procedura de verificare (de cele mai multe aceste intrebari nu sunt considerate importante atunci cand cineva isi creeaza un cont; de aceea apar si problemele ulterioare, ca si in cazul tau). Daca stii raspunsul, esti un caz fericit. Altfel, nu stiu cum l-ai putea reactiva. Doar contactand Yahoo sau sa-ti faci un cont nou, pe care sa pui un numar de telefon, sau o adresa de mail alternativa, cu care recuperarea contului principal e mult mai usoara.

| ThinkDifferent explică (pentru dannyel86):

Nu mai stiu intrebarile. il am de 7 ani.