| Eastwood a întrebat:

am un laptop nou, am instalat Windows 7 exact asa cum trebuia. Cand se deschide, dupa logo-ul cu windows ecranul se face negru si dureaza 1 minut pana sa apara chestia cu Welcome, sau uneori se deschide repede, iar cand misc de mouse se face negru si nu mai pot sa-i fac nimic, decat sa-l scot din priza. Ce pot sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu te supăra că-ți spun dar din păcate toți se „pricep" la calculatoare, real 99% din așa zișii „depanatori de calculatoare" îs pericole informatice.Îți spun din experiență.Am avut reworck-uri destule după „meșteri" de-ăștia care s-or holbat 1 minut la prostiile de pe google și YouTube și apoi s-or apucat de meșterit la calculatoare de or stricat mai tare în loc să facă, nu cu intenție rea neapărat ci din incompetență ce da în prostie, chestie de condamnat. Ceea ce s-o fi întâmplat și în cazul tău.
Dacă zici că ai instalată o copie legitimă de Windows pe pc, copie legitimă adică Windows 7 în trial sau acivat cu licență, atunci încearcă să-i optimizezi serviciile, să dezactivezi din futures-urile ce nu le folosești cum ar fi Windows media center, XPS viewer, Games și altele și nu în ultimul rând să folosești un utilitar cu care să defragmentezi registrul windows.
Dacă apare că e genuie și tu nu deții licența la el înseamnă că mătușa ta l-o activat ilegal cu porcăriile de pe google și tocmai ți-o infectat sectorul de boot al hard disc-ului astfel încât windoza să pară „genuie".E o chestie specifică amatorilor ce cred doar ei că se pricep la așa ceva, real îs pericole informatice.Chestia astta conține un virus real ce colecteaza date din pc și apoi le transmite la cel ce o creat prostia asta când te vei conecta la net, așa de discret încât tu ca user începător habar nu ai că datele tocmai ți-or fost furate, iar așa zisul antivirus, real țeapă comercială sau monstră de țeapă comercială(cele cică free, da numa pentru uz personal) n-o să-l vadă
În cazul ăsta trebuie verificat hard disc-ul dacă cumva nu or apărut sectoare de bad logic, distruse sectoarele de boot prin ștergerea și recreerea acestora, și apoi re instalată o copie legitimă de Windwos, recomand Home premium, dacă ești user casnic sau profesional dacă-ți folosești pc-ul pentru aplicații profesionale.Chiar de Windows-ul este în trial acesta este legal pe perioada de încercare.
Despre cum se instalează corect un sistem de operare Microsoft Windows 7 am postat la mine pe site(e la profil). Acolo am detaliat ca un ghid de la A la Z despre cum se instalează și optimizează corect, nu după internet sau după ureche un astfel de sistem de operare.Nu ar strica să arunci un ochi și să înveți de acolo.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi ca ai instalat o copie autentică de Windwos, problema poate surveni de la ignorarea optimizării sistemului prin oprirea serviciilor inutile și altele.
Dacă ai furat sau ai activat ilegal cu cretinătățiile de pe google copia de Windows problema survine de la unul sau mai mulți viruși ce se activează spontan în timpul secvenței de boot, cu încercarea de cele mai multe ori reușită de a fura date sau a pregăti terenul pentru un atac informatic de pe pc-ul tău.
Ca să rezolvi asta resoftează calculatorul cu o copie legitimă de Windows 7, de unde se exclude ultimate-ul, dar nu înnainte de a verifica dacă acești viruși au produs pagube hardware(BIOS, sectoare de boot infectate sau chiar bad logic pe hard disc datorita virusării frimeware-ul acestuia). Succes

| Eastwood explică (pentru DeyCj):

E instalat de pe CD original!

| K0sti a răspuns (pentru Eastwood):

Daca iti e lene sa scrii, descurca-te! Am spus pas cu pas!

Incepi asa:

1. Iau CD-ul, care de fapt e DVD si-l introduc in unitatea optica.
2. ...continua tu...

| Eastwood explică (pentru K0sti):

K0sti, tusica mea l-a instalat, e priceputa in pc-uri, l-a mai instalat si pe altele si pe laptop si pe calculator, doar ca de data asta imi face figura asta si nu stiu de ce?

| K0sti a răspuns (pentru Eastwood):

Daca au ajuns sa-ti instaleze tusicile windows-ul...

| DeyCj a răspuns (pentru Eastwood):

Nu te supăra că-ți spun dar din păcate toți se „pricep" la calculatoare, real 99% din așa zișii „depanatori de calculatoare" îs pericole informatice.Îți spun din experiență.Am avut reworck-uri destule după „meșteri" de-ăștia care s-or holbat 1 minut la prostiile de pe google și YouTube și apoi s-or apucat de meșterit la calculatoare de or stricat mai tare în loc să facă, nu cu intenție rea neapărat ci din incompetență ce da în prostie, chestie de condamnat. Ceea ce s-o fi întâmplat și în cazul tău.
Dacă zici că ai instalată o copie legitimă de Windows pe pc, copie legitimă adică Windows 7 în trial sau acivat cu licență, atunci încearcă să-i optimizezi serviciile, să dezactivezi din futures-urile ce nu le folosești cum ar fi Windows media center, XPS viewer, Games și altele și nu în ultimul rând să folosești un utilitar cu care să defragmentezi registrul windows.
Dacă apare că e genuie și tu nu deții licența la el înseamnă că mătușa ta l-o activat ilegal cu porcăriile de pe google și tocmai ți-o infectat sectorul de boot al hard disc-ului astfel încât windoza să pară „genuie".E o chestie specifică amatorilor ce cred doar ei că se pricep la așa ceva, real îs pericole informatice.Chestia astta conține un virus real ce colecteaza date din pc și apoi le transmite la cel ce o creat prostia asta când te vei conecta la net, așa de discret încât tu ca user începător habar nu ai că datele tocmai ți-or fost furate, iar așa zisul antivirus, real țeapă comercială sau monstră de țeapă comercială(cele cică free, da numa pentru uz personal) n-o să-l vadă
În cazul ăsta trebuie verificat hard disc-ul dacă cumva nu or apărut sectoare de bad logic, distruse sectoarele de boot prin ștergerea și recreerea acestora, și apoi re instalată o copie legitimă de Windwos, recomand Home premium, dacă ești user casnic sau profesional dacă-ți folosești pc-ul pentru aplicații profesionale.Chiar de Windows-ul este în trial acesta este legal pe perioada de încercare.
Despre cum se instalează corect un sistem de operare Microsoft Windows 7 am postat la mine pe site(e la profil). Acolo am detaliat ca un ghid de la A la Z despre cum se instalează și optimizează corect, nu după internet sau după ureche un astfel de sistem de operare.Nu ar strica să arunci un ochi și să înveți de acolo.

| K0sti a răspuns:

Pai ia poveste cum e aia "exact asa cum trebuia"!
Ca sa stim si noi! Pas cu pas!

| Eastwood explică (pentru K0sti):

E intalat normal, cum trebuie! Doar ca a intervenit aceasta problema.

| gelu1970 a răspuns:

Scrie configuratia laptopului si ce versiune de windows ai instalat.

| MskDesign a răspuns:

Probabil ai instalat o versiune de 64 biti pe un sistem de 32 de biti.

| Expressions a răspuns:

Daca ai garantie, trimite-l la reparat.