| spectra3000 a întrebat:

Am un laptop packard bell luat din Germania si i-am instalat eu windows vista cu licenta care il am si pe PC si merge perfect. Dar problema e ca nu imi merge internetul pe laptop.
Ce as putea face?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Drivepack asta e fb

| K0sti a răspuns:

Pocket bell? Esti sigur? Instaleaza driverele!

| gelu1970 a răspuns:

Slim drivers
e partener oficial Microsoft
iti detecteaza driverele si le descarca si le instalezi
aici ai link fabricant:
https://www.slimwareutilities.com/slimdrivers.php
insa eu nu as ramane cu vista, decat in cazul in care laptopul nu indeplineste conditii minime pentru un windows 7
bafta.

| spectra3000 explică (pentru gelu1970):

Am avut si windows 8 duce PC-ul nu e problema. Dar daca nu am net cum sa descarc eu driverele? laughing

| halogen001 a răspuns (pentru spectra3000):

Driverele se pot descarca pe un telefon cu android, pe alt calculator sau daca instalezi din nou W8 care are mai multe drivere in el si e posibil sa mearga netul din prima.

| gelu1970 a răspuns (pentru spectra3000):

Ok. cineva ti-a scris, cred, mai sus : driver pack
il descarci de aici
http://drp.su/
il descarci folosind alt pc
apoi il treci pe un dvd sau cred ca merge si pe un stick.
avantajul e ca nu e necesar sa ai conexiune net
bafta

| halogen001 a răspuns:

Trebuie instalate driverele pentru placa de retea - fie de pe dvd-ul laptopului, fie de pe site-ul producatorului (HP) dupa modelul sau seria laptopului si sistemul de operare windows vista pe 32 sau 64 biti. Daca merge si prin cablu si problema e numai pe wifi, se poate folosi si un program de cautare drivere gen http://www.drivereasy.com/ cu laptopul conectat la internet prin cablu. Altfel trebiue descarcate pe telefon sau pe stick de memorie hard disk extern, pe un CD sau DVD de pe alt calculator de pe site-ul producatorului.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Trebuie sa vezi daca driverele sunt instalate sau nu. Daca sunt instalate si nu merge, poate e oprit WiFi din comenzile laptopului sau din alte setari din windows. Nu stiu care internet nu merge LAN sau WiFi happy

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca nu merge internetul pe laptop inseamna ca ai o problema la driver sau la setarile pentru internet. Intra pe pagina producatorului si ia de acolo driverul placii de retea (daca sunt mai multe sa nu iei ultima versiune). Excludem cazul in care ai placa de retea defecta sau mufa de retea. Vezi daca acel laptop suporta windows vista, mai exact, daca ai driver pentru vista (exista posibilitatea sa existe driver doar pentru xp). Ce sistem de operare a avut in Germania? Cauta pe net acel model de laptop si vezi ce sistem de operare are si ce drivere.

| spectra3000 explică (pentru valentin75):

Am avut winows 8 si mergea. Dar pe vista nu merge nici prin cablu nici prin wi-fi. Dar pe calculatorul cel vechi merge.

| valentin75 a răspuns (pentru spectra3000):

Driverele le poti lua cu un alt laptop de pe net sau de pe un desktop de la cineva (o ruda, prieten etc.)-ori de pe sistemul care zici ca merge. Eu foloseam Driver Booster, dar e logic ca ai nevoie de driverul de la placa de retea ca sa instalezi tot. Nu ai cum sa te conectezi fara driverul de retea de la laptop. Trebuie sa scrie pe el modelul exact, poti lua pe un stick Everest si sa vezi exact cum se numeste placa de retea si de ce driver ai nevoie! Poti lega in retea laptopul de vechiul computer care avea (are) net, ai nevoie de un patch.

| spectra3000 explică (pentru floryn1993):

Voi incerca daca merge ai fundita. Pana atunci mai astept pareri.

| spectra3000 explică (pentru floryn1993):

Mai astept si alte pareri. Nu a mers drivereasy