| anonim_4396 a întrebat:

Am un PC cu Windows XP si recent am instalat programele VRMLPad 3.0 si Cortona3D Viewer pentru Win XP. Problema mea este faptul ca cand scriu un program in VRMLPad 3.0 si cand vreau sa vad ce am creat prin intermediul lui Cortona3D Viewer, efectiv nu-mi apare pe browser ce am creat, cu toate ca codul a fost scris corect. Am incercat orice browser si cu niciunul nu a mers. Ce trebuie sa fac ca sa rezolv problema?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In ce format ai salvat fisierul?

| Clarx a răspuns (pentru Bula):

Wrl.

| Bula a răspuns (pentru Clarx):

Daca faci html, de ce nu salvezi ca atare?
wrl este doar un format propriu, de lucru, browserul nu-l recunoaste.

| Clarx a răspuns (pentru Bula):

Programul VRMLPad 3.0 lucreaza in html? Chestia este ca trebuie sa concep anumite corpuri geometrice(atat primitive cat si complexe) si sa le pot vedea cum arata prin intermediul unui browser(ajutat de un plug-in ca Cortona 3D Viewer). Asta trebuie sa fac la facultate.

| Bula a răspuns (pentru Clarx):

Ca sa poti vedea un fisier facut intr-un program cu ajutorul altui program trebuie sa ai un format compatibil pentru ambele programe.
Browserele sunt capabile sa afiseze elemente de text, grafice (linii, puncte, tabele etc), imagini (de tip jpg, gif, png), iar pentru restul elementelor ce apar pe o pagina ii trebuie niste plug-in -uri (subprograme incluse): filme, muzica etc.
Plug-in -urile sunt diferite pentru fiecare tip de browser.
Pentru diferite tipuri de sisteme de operare gasesti descriere aici:
https://progenygenealogy.com/......ewers.aspx
Iar pentru diferite browsere (windows) aici gasesti modul de instalare a plug-inului Cartona:
https://progenygenealogy.com/......ona3d.aspx

| Clarx a răspuns (pentru Bula):

Am instalat, dar tot nu-mi merge Cortona 3D Viewer.

| Bula a răspuns (pentru Clarx):

Ai instalat dupa cum e descris in al doilea link? Ai verificat acolo?

| Clarx a răspuns (pentru Bula):

Am facut exact ce spune acolo!

| Bula a răspuns (pentru Clarx):

Pai, daca pe site s-a verificat, atunci inseamna ca e problema cu fisierul.
Copiaza-l pe un stick si mergi cu el la un alt calculator la care totul merge ok.
Daca acolo functioneaza si la tine nu, atunci poate sa fie probleme cu instalarea componentelor video de pe calculatorul tau (driverele, directx, placa video etc), care trebuiesc verificate pe rand.
Daca nici acolo nu se vede, atunci VRMLPad nu functioneaza bine sau n-ai facut setarile /salvarea corespunzator.