| Neluuu a întrebat:

Am un stick de memorie de 256gb si am vrut sa imi scot din calculator aprox. 200gb de informatie sa imi pun din nou windows-ul. Dupa ce am dat sa descarce imi arata 19 ore pana la final, nu am mai avut rabdare si dupa o ora l-am oprit.Am sters ce era pe el si am incercat sa il formatez, nu am reusit si acum nu mi-l mai recunoaste. Ce as putea sa fac.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am patit si eu asemanator cu un stick de "256Gb", cumparat cu mai putin de 15 euro.
Cine l-a adus la mine, a fost disperat: a incercat sa copieze cca. 60Gb pe el, dar dupa cca. 30Gb a dat eroare de scriere.
Omul a renuntat la stick si l-a lasat la mine, sa ma "distrez" cu el. happy
Cand am avut chef si rabdare, am supus stick-ul la niste testari. Iata rezultatele primare:
- capacitatea "declarata" a stick-ului: 256Gb
- la scanare de citire (HDTune), incepand de la cca. 32Gb a dat eroare pana la capat (ciudat).
- am salvat tabela de partitie (sectorul fizic 0-0-0) care a continut marimea partitiei ("256Gb"), dupa care am sters tabela de partitie (suprascriind-o cu "00"hex.
- am scos stick-ul din calculator, dupa care l-am pus inapoi si l-am accesat cu cateva programe de partitionare diferite. Si, aici a urmat SURPRIZA: partitia recunoscuta a fost doar de 32Gb, care s-a putut si formata, apoi utiliza normal!

Concluzie: cineva a pus pe piata niste stick-uri falsificate (pe tabela de partitie) cu scopul de a vinde ceva "mare si ieftin". Scopul lor a fost unul singur: sa forteze in jos pretul stick-urilor cu 256Gb, reale (care aveau pretul de atunci de peste 1000 USD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa risipesti banii pe asa stick-uri, iesi mai ieftin sa cumperi 1 an de 1TB de cloud pe Onedrive sau Google Drive si sa faci backup in siguranta si cat de rapid poate sa-ti ajunga netul.

| edit28 a răspuns:

Ai incercat sa-l bagi in alt slot usb din calculator?

| LuluOneMillion a răspuns:

Cine isi mai pune windows-ul din nou in 2019, aproape 2020. Nu vad rostul. Poti sa faci clean si fara sa faci asta.

| Claudiuiionel a răspuns:

Însemna ca stickul are o viteza mai mica de 100 mb pe secunda îti zic sa iti iei un stick nou de obicei stickurile care are o viteza de incarcare de 300MB/s+ costa mai mult de 300 lei