| bboy a întrebat:

Am un telefon samsung c3300k si nu am bagat nici un cod nimic pe el de cand il am! azi cand am vrut sa schimb cartela (pentru prima data) imi cere un cod. daca aprind telefonul fara cartela sau cu cartela caare am avut. o pana acum si intru la setari securitate imi arata blocare sim activata. am incercat cu 0000 sau 12345 cu 8 de 0 si 8 de 8 si tot nu merge. ce pot sa fac sa dezactivez blocarea sim? dau funda!

4 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Daca telefonul e pe abonament trebuie sa incerci si a treia oara, ca apoi sa iti ceara pukul, apoi de pe un alt telefon din aceeasi retea [eu am patit asa din cosmote ]formezi steluta 100 diez dai la serviicii e 5, apoi iti cere un cod adica ultimele 5 cifre din cnp si iti trimite ei puk apoi deschizi telefonul, ai grija ca trebuie sa il bagi de 2 ori, apoi iti schimbi pinul

| bboy explică (pentru mariazet45):

Merci! dar mie nu imi cere pin sau puk. este blocare sim doar cartela care am avut.o prima data in telefon o pot folosii! daca bag alta imi cere acel cod

| dyonline88 a răspuns:

Probabil ai cumparat telefonul la abonament.si in cazul acesta nu poti baga alta cartela decat din reteaua respectiva.sau,poti sa mergi la un service pentru telefoane si ti-l decodeaza sa poti folosi si alte cartele.

| Raducanu_Aleks_1994 a răspuns:

Nu merge deoarece e blocat pe alte retele