| Devylgreen a întrebat:

Am un telefon Vonino Jax Q si bateria e de 2000mah. Se descarca foarte repede cam 1% la un minut chiar daca umblu putin pe el si fara wi-fi. Am instalat aplicatia Battery Doctor si imi apare ca bateria mea este de 860/ 1000 mah. L-am si resetat si tot asa face.
Help pls dau funda.

4 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Sistemul Android mananca mult si ecranul, mare parte din baterie, la asta nu ai ce face.

O aplicatie buna de benchmarking e aida32 sau 64, eventual antutu daca nu merge aida.

Telefonul e mai vechi, aplicatiile mai noi consuma mai multa baterie, nu ai o problema la telefon, bateria e de 2000 mai mult ca sigur, problema e ca sistemul tau de operare si telefonul nu face fata la aplicatiile recente la fel de bine ca unul nou... ce poti face tu e sa iti iei aplicatii care nu consuma foarte multa baterie, exista Facebook lite, messenger mananca foarte mult, whatsapp, Instagram, snapchat, jocurile 3d cu grafici foarte realiste, incearca sa le eviti, etc.
Alt lucru ar fi sa schimbi bateria cu una noua, asta fiindca se uzeaza in timp, dupa un numar de incarcari ( 0-100% ) bateria nu mai incarca pana la 100%, incarca mai putin, pana la 98, 95, 90 chiar daca arata 100% incarcat.

O idee proasta ar fi sa iti iei programe care optimizeaza telefonul, alea mananca din baterie, poti lua (daca nu ai deja) un antivirus din cand in cand, mai ales cand instalezi chestii noi, sa scanezi si sa il dezinstalezi.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Vezi in setari ce si cum iti utilizeaza puterea bateriei e posibil sa ai multe chestii care iti mananca din ea( gen sistemul de operare, aplicatii in fundal samd) si aplicatia aia sa iti dea cat a mai ramas

| Devylgreen explică (pentru LittleBugsBunny):

Sistemul Android scrie ca 80%

| Devylgreen explică (pentru LittleBugsBunny):

Adica Sistemul Android consuma 80%