| Sudhd a întrebat:

As avea o intrebare.
Am comandat placa de baza b350 tomahawk de la msi acum 4 zile si ieri mi-a venit, iar astazi am comandat procesorul amd ryzen 3 2200g si peste 2 saptamani (sper) sa iau si ramii, dar as vrea sa stiu daca am nevoie neaparata de alt procesor ryzen ca sa fac update de bios?
Tind sa mentionez ca am o placa video rt 250 de 2 gb care e pe pci express x16 3.0 si este compatibila cu placa de baza

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In manual gasesti ce procesoare sunt compatibile cu placa de baza.
Daca procesorul tau este compatibil, atunci nu trebuie sa faci update de BIOS.
Update se face DOAR in cazul cand producatorul mai extinde functiile BIOS-ului pentru procesor (sau alte componente) de generatie mai noua, ulterioare fabricatiei placii de baza.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Daca placa de baza este noua, nu vad de ce sa faci upgrade la BIOS. Riscul de a strica placa de baza este mare!
2. Descarca manualul de utilizare a placii de baza de pe site-ul producatorului si in el gasesti toate informatiile necesare montarii, inclusiv de modul de update-are a BIOS-ului.

| Sudhd explică (pentru Bula):

Pai vreau sa imi iau un procesor cu placa video integrata si am inteles ca nu suporta placa video integrata daca nu faci update de bios
Am gresit eu, am un R7 250 de 2 gb

| Bula a răspuns (pentru Sudhd):

In manual gasesti ce procesoare sunt compatibile cu placa de baza.
Daca procesorul tau este compatibil, atunci nu trebuie sa faci update de BIOS.
Update se face DOAR in cazul cand producatorul mai extinde functiile BIOS-ului pentru procesor (sau alte componente) de generatie mai noua, ulterioare fabricatiei placii de baza.