| Fcsb_Alexx_1990 a întrebat:

As dori sa va intreb ceva. Vreau sa mi i au o consola si nu stiu ce sa aleg intre xbox 360 si ps3 de multe ori am avut păreri diferite pur si simplu nu stiu care e mai buna pentru mine. Eu as dori o consola care sa mi meargă orice joc sa l pot juca nu ma interesează cat costa acel joc si in al doilea rand sa pot juca online fara sa platesc voi ce credeti ca ar trebui sa mi iau?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Xbox=online cu plata.
ps3=online gratis de cand e ea.
http://totallasttutorial.weebly.com/console/ps3-vs-xbox360

| Fcsb_Alexx_1990 explică (pentru sltlp):

Stiu ca sunt avantaje și i dezavantaje dar vreau sa știu care e mai potrivit dintre toate acestea adica vreau performante in gaming dar sa si pot juca on gratis

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru Fcsb_Alexx_1990):

Dezavantaje xbox
Pret mare capacitate mica
xbox live care costa pentru a acesa fb si pentru a juca pe net
Se strica mai repede.
Avantaje
xbox live are mai multi utilizatori si niste servicii mai bune plus ca poti acumula puncte pentru fiecare achivement in joc.
xbox are un cip grafic mai puternic decat ps3.
PS3
dejavantaje
Nu ai un meniu frumos ca la xbox
Nu primesti niste punste pentru trofee
Se vede mai urat si se incarca mai urat grafica are si un FPS frame-uri mai scazut.
Stiu ca acum toti cei care vor consola o cumpara doar pentru gta v
Avantaje
Nu platesti pentru a juca online
Poti schimba hard diskul adica sa pui mai multa memorie cu un hard disk normal de laptop
La xbox trebuie sa cumperi un nou hdd facut de ei.

DAR ASCULTA PENTRU 1-2 ANI NU SE VOR MAI FABRICA JOCURI PENTRU XBOX 360 SI PS3 DEOARECE XBOX ONE SI PS4 AU APARUT DAR AU NISTE PRETURI EXORBITANTE DECAT SA PLATESTI PENTRU O CONSOLA MAI BINE MAI PUNE NISTE BANI SI CUMPARA UN PC SAU DACA AI DEJA UNUL PUNEI O PLACA VIDEO MAI BUNA CAM DE 500 DE LEI SI UN PROCESOR DE VREO 700 DE LEI SI FACI CAM 1200 DE LEI CAT COSTA O CONSOLA DAR CU PC O SA POTI SA JOCI DE ACUM INCOLO 5-6 ANI.
cA PLACA VIDEO ITI RECOMAND gtx 750 ti 2 gb gddr5
Si ca procesor un i3 4150 3, 5 cred ca este cam 5 milioane sau ia un i5 FUNDA?

| Fcsb_Alexx_1990 explică (pentru Durbaca_Alex_1998):

Inteleg ce zici tu într-adevăr vreau si gta 5 dar nu numai pentru el vreau sa mi iau laughing dar asta cuPC ul in cazul meu nu merge am un pc Samsung si calculatoru e bulit tot nu poti sa faci nimic cu el nici nu se deschide oricm nu sunt un fan al pc ului deci vreau o consola neapărat

| sltlp a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

Vorbesti aiurea. Proceosrul grafic de pe xbox este cu fff putin peste procesorul grafic de la ps3. Si daca tot te iei sa mananci de specificatii, de ce nu ai zis ca ps3-ul are un procesor octa-core(8 nuclee) de 3.2 ghz fiecare, capabil de calcule inclusiv de fizica obiectelor, iar xbox-ul are un procesor triple-core(3 nuclee) la 3.2 ghz si e incapabil de genul asta de calcule?
Si culmea, la ps3 ai trofee, fara puncte, dar poti sa vezi exact cate trofee ai din fiecare. Grafica, discutabil. Tine enorm de optimizare. Hai sa vedem ce joc de xbox arata precum the last of us, sau poate un gran turismo 5... sau uncharted 3?
Jocurile se incarca la fel pe ambele deoarece sunt optimizate. Si conteaza si ce hdd ai, daca e joc cu instalare din hdd. Iar de fps, da, e adevarat, ca in general are cu 1-2 cadre sub xbox, dar nu mereu.
Si ai uitat niste avantaje la ps3 laughing, precum: e capabil de 1080p de cand a fost lansat. E capabil sa redea filme si jocuri 3D(daca are un tv 3d). Deoarece unitatea optica e DB, poti reda filme BlueRay(maxim 50 gb pe un BD DL sau 25 GB pe disc BD SL. Oricum are suport si pentru cd/dvd SL/DL). Xbox-ul are suport doar pentru DVD-uri(SL sau DL, maxim 8.5 gb).
Jocuri o sa se "fabrice"(ps: exprimarea suna aiurea, deoarece a fabrica presupune prelucrarea unor materii prime, gen fier, bumbac, plastic etc. Uite ca jocurile nu se fabrica prin urmare).
Pret exorbitat, scuza-ma?
Ce pc iti faci tu cu 1800 lei acum, si te joci in 2020 tot ce vrei tu de pe piata?
Cand aparuse ps3 si xbox 360, era 2006. Pe atunci daca iti faceai cel mai ultra pc de la vremea aia, abia iti incapea un dual-core, si o placa video gen 7900gts. Sa mai zic ca pe atunci un pc de ala era undeva la 4000 lei(de care zic)? Imagineaza-ti acum, ce faci cu 2000 lei... Praful il ia, iti garantez eu pe langa o consola de jocuri.
Si tot faci configuratii, faca ia i3 si 750ti(in 1200 lei, ca 500 lei i3, 500 lei 750-ul), restul de componnente, placa de baza, hdd, sursa, ram, carcasa, optic etc din ce le mai ia? Sau nu e nevoie de asa ceva?

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru sltlp):

Nu ii spuneam ca poate are un pc cu o placa compatibila cu Intel i3 si cu gtx 750 ti
Si eu nu tin cu xbox pentru ca din seriea rrod si pentru ca e74.
Cu tot cu ce ai zis tu acolo iti ia cam 2000 de lei sa faci un astfel de pc si iti zic eu merge pe el batlefield 4 mai bine decat pe xbox one de ce pentru ca gtx 750 ti are 2 gb de memorie gddr5 si vine asa 2gb gddr5=4 gb gddr3 pana si watch dogs care cere totul la ultra 3 gb nu iti pune probleme poti sa bagi si un ice enchancer

| Fcsb_Alexx_1990 explică (pentru sltlp):

Fratilor eu n am zis nimic de PC sugerati mi doar dintre xbox si ps 3 care ar fi mai potrivit?

| Camper123 a răspuns (pentru Fcsb_Alexx_1990):

Ps3. Ia-ti ps3!