| Oricine15 a întrebat:

As vrea cat mai multe pareri in legatura cu aceasta configurație pentru live-uri pe YT cu minecraft.
Să-mi ziceți daca piesele sunt compatibile, ce ati modifica la el dar tin sa precizez ca nu vreau sa sara de 3000 RON.
Mersi https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4462126/

Răspuns Câştigător
| StefanE2019 a răspuns:

Salut!
Configurația este foarte bună, însă ți-aș recomanda să înlocuiești acel GTX1650 cu un RX580, de 8GB.
RX580 este mai performant cu peste 35% și se va simți diferența.

De altfel, ai făcut o greșeală URIASĂ. Ai selectat o unitate de stocare tip M.2, dar placa de baza nu are slot pentru așa ceva! Înlocuiește cu un SSD obișnuit (2.5/3.5) sau cu un HDD!

| StefanE2019 a răspuns (pentru Oricine15):

Foarte bine. Dar vezi că ai ratat o componentă-cheie: Sursa. Îți trebuie și o sursă, altfel nu vei putea porni PC-ul.
Recomand una de peste 500w

| Oricine15 explică (pentru StefanE2019):

Apropo am uitat de sursa sad si cu sursa vad ca depășesc bugetul de 3000
Rx 580 e cam scump si depășesc cu mult daca i-au si sursa deci ce-mi recomanzi pana in 3000?

| StefanE2019 a răspuns (pentru Oricine15):

Vrei sa îți fac eu un PC (wishlist) de la 0, mai bine?
Așa îmi e mai ușor.
Zici că vrei neapărat să aibă și monitor, da?

| Oricine15 explică (pentru StefanE2019):

Da

| StefanE2019 a răspuns (pentru Oricine15):

Ok. Momentan am un pic de treabă, în vreo 30 min o să îți fac wishlist-ul.

| Oricine15 explică (pentru StefanE2019):

Ok mersi frumos ^_^chiar o sa astept

| Oricine15 explică (pentru StefanE2019):

Ok mersi frumos
Intrebarea mea este oare voi putea face live cu acel pc? Minecraft spre exemplu sau vloguri sa le editez?
Am inteles ca daca procesoru este 2600x e mai bun si pot face upgrade-uri pe viitor

| Oricine15 explică (pentru StefanE2019):

În orice caz mersi frumos!

| StefanE2019 a răspuns (pentru Oricine15):

Nu are nicio treabă procesorul cu upgrade-ul.
Contează doar socket-ul plăcii de bază (AM4), care este întâlnit pe toate procesoarele AMD Ryzen 3, 5, 7 sau 9.

Iar 2600X e mai bun doar daca vrei să faci Overclock, ceea ce nu îți recomand, iar overclock-ul scade din durata de viață a CPU.

Cât despre Minecraft stai liniștit, că acest Ryzen 5 are putere destulă.
Dacă vrei editare video perfecta (4K), s-ar putea să dureze un pic mai mult la randare, dar e normal.
Cât timp nu e un Ryzen 7/9 de ultimă generație e normal să dureze randarea 4K.
Dacă e vorba de 1080p (cum e și rezoluția monitorului, de altfel), o să fie ok.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Oricine15):

Și doar ca o paranteză, eu am un i3-4130 (din 2013, cu doar 2 nuclee), pus cu placa video RX580 și 16 GB RAM, și am 60FPS+ pe orice joc, la setări High.

Asta deoarece toate jocurile pe care le joc eu (simulatoare, cum ar fi Euro Truck Simulator 2) cer placă video multa, dar procesor puțin.

Culmea, fix cu Minecraft am avut probleme, deoarece pentru acest joc ai nevoie de un procesor puternic.
E păcat, motorul grafic al Minecraft este învechit, și în loc să ruleze din GPU, rulează din CPU.

Dar, repet, eu am doar 2 nuclee iar procesorul e din 2013.
Al tău care e model 2018/2019 și are 6 nuclee va merge impecabil.

| Oricine15 explică (pentru StefanE2019):

Ok multumesc foarte mult!

| StefanE2019 a răspuns (pentru Oricine15):

Cu plăcere! Oricând!
Dacă vrei să te mai ajut din când în când cu o setare un pont un ceva, dă-mi mesaj pe Discord la Stefan E. #9208