| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi fac "calculatorul visurilor mele" si m-am uitat pe un site(nu vreau sa fac reclama) si mi-am facut o lista cu ce am ales. Vreau sa imi spuneti daca se potrivesc piesele alese si daca nu, recomandatimi o alta piesa happy Dau FUNDA + VOT!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Asta e dearte de un calculator de vise. Ce buget ai pentru acest pc? Si la ce vrei sa il folosesti?

| Hasss a răspuns:

Salut iti recomand aceasta configuratie
ai o sursa de calitate
4 gb ram care sunt suficienti la ora actuala
o placa video mai buna
un procesor mai bun
poti pastra colerul lui in gaming nu va fi probleme doar daca vrei sa faci oc sau vrei sa fie foarte silentios
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/702005/
in caz ca vei cumpara ce ti-am recomandat eu baga si acest Voucher DTN6XMU5 iti da 1% discount :)

Noroc si multa sanatate

| usuk a răspuns:

Placa video din cate vad e low-profile si in viitor ar putea fi bottleneck(128bit cam slabut.zic si eu)
cooler separat la procesor...de ce?
sursa, nemodulara...proasta afacere
RAMI-sa n-ai surprize, ia-ti ceva de firma(corsair, Kingston).zic si eu...
in rest e ok.

| LeAnonim1 a răspuns (pentru usuk):

1.Incerc sa iau piese cu un raport calitate-pret cat mai bun...
2.Cooler-ul separat ii pentru ca nu erau procesoare cu cooler montat...
3.Cum adica sursa nemodulara?
4.Ok,am sa ma uit la ceva de firmawinking

| usuk a răspuns (pentru LeAnonim1):

Adica nu e impartita in mai multe module... daca se ia curentul si se arde sursa se poate arde tot sistemulstraight face

| LeAnonim1 a răspuns (pentru usuk):

Intre timp m-am mai documentat pe net...M-am decis sa mai caut piese peste vreo 8 luni...Am sa pun un raspuns cu alte piese, si, cu o sursa modularawinking

| LeAnonim1 a răspuns:

Memorii RAM:
-*Memorie RAM 8 gb DDR3, GEIL BLACK DRAGON (PRET:227, 50 LEI) http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Placi Video:
-*Placa Video 4 gb DDR3 128-bit, RADEON HD6570 (PRET:334, 06 LEI) (REZOLUTIE MAX. : 2560x1600) (Pixel Shader 5) (Pixel Fill Rate:5200 MPixels/sec) (GDDR3) http://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd6570-4gb-ddr3-128-bit/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Placi de baza:
-*Placa de baza ASRock 970DE3/U3S3 (Pret:269, 99 LEI) (Placa Audio Integrata : 5.1 Audio with Realtek ALC662) (Placa Retea Integrata : 10/100/1000 Gigabit LAN by Realtek RTL8111E) (Accepta DDR3) (Memorie maxima: 32 GB) (Nr. Sloturi: 4) (Dual Channel) http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/970de3-u3s3/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Procesoare:
-*Procesor AMD FX-4100 (PRET:484, 00 LEI) (Frecventa 3, 6 GHz) (Putere:95 W) (Nr. Nuclee:4) http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-4100-36ghz-box/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Coolere Procesor:
-*Cooler Procesor (Compatibil cu AMD Vision A4) (PRET:95, 73 LEI) http://www.pcgarage.ro/coolere/thermaltake/contac-21/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Surse:
-*Sursa B-MOVE BM-PS05 (Putere:600 Wati) (PRET:109, 99 LEI) http://www.pcgarage.ro/surse/b-move/bm-ps05/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Carcase:
-*Carcasa Segotep SG-Z2 (PRET:139, 99 LEI) http://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/sg-z2/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
HDD-uri:
-*Hard disk Toshiba 500GB SATA-III 7200RPM 32MB (PRET:219, 99 LEI) (Capacitate:500 GB) (Viteza:7200 ROT/MIN) http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/toshiba/500gb-sata-iii-7200rpm-32mb/
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

| LeAnonim1 a răspuns:

Deci,cu bugetul...Cam 2000 lei...

| LeAnonim1 a răspuns:

As vrea sa aiba 8 GB RAM...Si placa video de 4 GB, cu un cost relativ mic...Sa se incadreze totul in 2000 lei(cu tot cu alte ***-uri)

| SonicAndrei a răspuns:

Am eu o unitate mai bună pentru tine.

...-windows-8

PROCESOR: Intel Core i5 3.1 GHz (4 nuclee)
MEMORIE: 6 GB RAM
PLACA VIDEO: AMD HD 7770 2GB

Ia-l pe ăsta.

Răspuns utilizator avertizat