| IlEgAlShAdOw a întrebat:

Salut tpu.As vrea sa stiu daca o temperatura de 37-45 de grade cand stau pe net si mai am cateva programe deschise e buna:d....Insa am observat azi cand ma jucat fifa 13 demo ca temperatura procesoruui era de 75 de gradestraight face. Vreau sa stiu daca e bine sau daca trebuie sa iau ceva masuri

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Schimba pasta, ia asa ceva! http://www.pcgarage.ro/accesorii-coolere/arctic-cooling/mx-4-4-grame/, cureti procesorul si talpa coolerului cu alcool rafinat sau derivati( de exemplu spirt medicinal) apoi stergi cu o carpa moale de bumbac, aplci un strat extrem de subtire pe procesor, o pelicula de pasta(o intinzi cu o cartela de telefon fix, sau ceva asemanator de plastic) pui coolerul la loc si vei avea o scadere drastica a temperaturii!

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ce cooler ai? ce procesor ai? carcasa este aerisita? ce temperatura ai in camera? ai curatat de praf radiatorul si ventul coolerului de pe cpu? cand ai schimbat ultima oara pasta termoconductoare? astept raspunsuritongue temperatura e foarte mare, indiferent de procesor! la un joc 75C daca ii dai sa ruleze prime 95 se duce la peste 100, ma rog, nu il lasa biosul ca ii ia curentul, dar acolo s-ar ducetongue e cam rausad

| IlEgAlShAdOw explică (pentru florin1979):

Amd athlon 64x2 4400+ am coler-ul nu stiu de care e, capacul de la carcasa e scos, temperatura camerei este de 23-23 de grade iar pasta n-a fost schimata de cand l-am luat adica de 2 ani jumate.De praf l-am curatat acum o luna jumate aproximativ big grin

| florin1979 a răspuns (pentru IlEgAlShAdOw):

Schimba pasta, ia asa ceva! http://www.pcgarage.ro/accesorii-coolere/arctic-cooling/mx-4-4-grame/, cureti procesorul si talpa coolerului cu alcool rafinat sau derivati( de exemplu spirt medicinal) apoi stergi cu o carpa moale de bumbac, aplci un strat extrem de subtire pe procesor, o pelicula de pasta(o intinzi cu o cartela de telefon fix, sau ceva asemanator de plastic) pui coolerul la loc si vei avea o scadere drastica a temperaturii!

| SergiuNico a răspuns:

Nu e chiar atat de bine!
Temperatura procesorului trebuie sa creasca maxim pana in 60 de grade!
Si nu iti recomand folosirea acelui program "SpeedFan" deoarece iti va supra-folosi cooler-ul si acolo dai in alta belea!
Sfatul meu este sa iti achizitionezi un cooler mai puternic, care sa iti tina temperatura procesorului pana in maxim 50/60 de grade! (60 e deja extrem), tinand cont ca la 110 se topeste procesorul!

| cristy3991 a răspuns:

E chiar foarte bine. La mine ajunge temperatura procesorului si la 90 grade. Tu poti sta linistit

| RoLucky a răspuns:

SpeedFan- un program cu care controlezi singur viteza de racire la pc-ului, e usor de folosit, succes!