| anonim_4396 a întrebat:

As vrea va rog frumos, sa imi spuneti, din ce cauza contul meu de yahoo a fost blocat.
Acum cateva zile, m-am gandit sa inrtru pe contul meu de yahoo, iar cand am dat sing in, mi-a spus:Your account has been locked. Please click "Forgot Password..." to start the unlocking process, si codul acesta din paranteza, (81003003).

Apoi, am incept sa caut pe google, sa vad ca inseamna codul acela, si am dat de un forum, unde mai multe persoane se plageau, la fel ca mine de aceasta problema.
Daca ati putea, sa sa ma ajutati ar fi bine.
Multumesc.

5 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Ei bine, stiu prin ce treci, si probabil ca acum esti intr-o situatie nu tocmai placuta.Cineva a incercat sa-ti "sparga" parola,si cum nu a nimerit-o, a tot scris acolo fel si fel de parole.Iar cei de la yahoo, si-au dat seama ca nu esti tu si, si-au luat masuri de siguranta, pentru a-ti salva contul...Nu te ingrijora, pret de cateva ore si, contul tau va fi deblocat.Te sfatuiesc, sa nu-ti pui parole gen:"numele tau, data nasterii sau ceva ce te caracterizeaza pe tine"..Mult succes!

| UnOmModest a răspuns (pentru fuzzer):

Omule, intelege ca trecut o saptamana, de cand contul meu este blocat. Si sunt sigur, ca nu mi la spart nimeni, nici nu ar putea sa-l sparga cineva.
Auzi la ei, masuri de siguranta? Pentru ce? Daca nici pana in ziua de azi, nu am acces la contul meu.
Am inteles ca trebuie sa le trimit un mesaj, celor de la yahoo, in legatura cu problema. Oricum, ii dau de cap, pana la urma.

| fuzzer a răspuns (pentru UnOmModest):

Poate cineva ti-a furat contul, atunci cum explici ca nu mai poti intra?
Incearca cu intrebarile secrete sa-ti modifici parola, uneori cei de la yahoo sun misteriosi, insa sufera de o vulnerabilitate la capitolul "passwords"(parole).
Sau intra de pe un alt calculator.Mai mult de atat nu-ti pot zice, iti poti face alt id, dar te intelege pe cel vechi aveai contactele, aveai tot, si acum a disparut.Asta e, daca mai ai alte intrebari, te ajut cu cea mai mare placere.

| UnOmModest a răspuns (pentru fuzzer):

Iti multumesc pentru generozitate, insa de fiecare data cand accesez functia ''Forgot password'', imi pune la dispoztie trei variante, si anume:
I have a problem with my password

I forgot my Yahoo! ID

My account may have been compromised
Toate variantele imi cer un cod anume, si nu stiu care ar fi acela. Iar cand vreau sa ma loghez, pe internet la yahoo, imi apare o fereastra mica, si imi spune:Verification: Type The Code Shown Below. Dupa care apare ''continue'', apas pe el, insa nu se intampla nimic.

| UnOmModest a răspuns:

Scuzati-mi greselile gramaticale.