| GoodLuck15 a întrebat:

Astazi eram intr-un joc pe pc si dupa vreo 30 de minute mi-a dat un blue screen in care scria ceva de genul:driver irql si nu mai stiu exact ce.
Eu oricum voi schimba placa de baza, procesorul si ramii ca sa trec pe ddr4 si dupa asta voi reinstala windowsul, instaland windows 10.
Imi este frica sa nu fie de la hard sau alta componenta caci pana acum nu am patit faze cu bsod deloc.Cel putin nu pe pc-u actual.Deci ce cauzeaza acel bsod?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

IRQL less than equal... fii foarte atent la detalii. TOATE detaliile. Daca iti mai apare, desigur. De obicei se intampla de la memorii sau de la un driver aiurea. Daca treci la DDR4, sper ca esti baiat destept si iti iei Ryzen.winking

| untu a răspuns:

Este exact de genul asta? https://answers.microsoft.com/......108489749d Trebuie dus la un service autorizat sa va repare daca ai certificat de garantie valabil!

| xByte a răspuns:

Cum ti-au zis si ceilalti de dinainte, daca tot treci pe ddr4, mergi pe ryzen, fiindca preturile sunt bune si performanta si mai buna. Eroare cred ca este de la drivere, si eu am avut probleme cu driverele pe windows 7.

| GoodLuck15 explică (pentru xByte):

Deci nu este de la hard sau placa video? Atunci e de bine...si nu nu sunt fan Amd, numa eu stiu ce probleme am avut cu laptop nou cu amd care a stat mai mult in garantie decat la mine.Nu vreau sa mai astept dupa Ryzen pentru ca oricum nu gasesc ceva mai bun ca g4560 plus placa de baza plus 8gb ddr4 la 800 de lei....la Ryzen numa procesorul va fi probabil 800

| xByte a răspuns (pentru GoodLuck15):

Ah, daca te duci pe ceva de buget, atunci da g4560 e o alegere buna. Eu personal am mers pe ceva mai high-end ( i7 6700 ) si acum regret ca nu am asteptat Ryzen 7, fiindca as fi avut performanta mult mai ok la exact acelasi pret.

| Cliar a răspuns:

E o problema clasica intalnita pe windows 7, si in general apare daca nu ai update-urile facute la zi. Recomand sa faci trecerea pe windows 10 cat mai repede posibil, sau sa te asiguri ca ai mereu ultimele update-uri pe windows 7. Apropo ca tot ai spus ca urmeaza sa iti schimbi placa de baza, procesorul si ramii, personal te sfatuiesc sa mai astepti inca o luna sau doua, fiindca apar serile de procesoare ryzen de la amd pentru buget, care o sa aiba un raport pret/performanta mai favorabil decat ce ofera Intel.

| untu a răspuns (pentru Cliar):

Imposibil! Nu se poate sa treaca sistemul windows 7 la windows 10! Pentru ca calculatorul tau este echipat cu componentele pentru sistemul suportabil windows 7! Asa ca ramai acolo unde sunt acum si fa-ti actulalizarile necesare! E o capcana sa treci de la sistemul windows 7 la sistemul windows 10!

| GoodLuck15 explică (pentru untu):

Jur ca tu esti un om de caterinca.Ma omule cum sa nu se poata faca trecerea la windows 10 daca procesorul ce il voi lua nu ii place decat windows 10? Si nu numa de asta ca se poate si 7 dar e mai stabil 10. Da tu ce credeai ca bag 10 peste 7 sau cumlaughing)?

| untu a răspuns (pentru GoodLuck15):

Nu se poate sa schimbi procesorul! Se poate sa schimbi laptopul cu un sistem de operare windows 10 preinstalat! Matusa mea avea un laptop cu windows 7 preinstalat si a trecut prin upgrade, la cererea de a upgrada gratuit de la Microsoft! Si suprpriza, matusa mea a ramas proasta, trebuia sa consulte cu cineva priceput la calculatoare fiindca nu-i place cum arata Windows 10, mai ales designul, grafica si merge prost!