| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

Ce se intampla daca pun RAM cu frecventa de 2133 MHz pe o placa de baza care suporta maxim 1600?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de bază nu va recunoaşte ram-ul. Nu va fi compatibil, deci în concluzie e inutil să faci asta.

| Seby90 a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel de inutil ca tine.

In momentul cand pui ram nou aceasta va merge pe frecventa default, daca vrei sa mai cresti frecventa, crescand latentele (astfel nu castigi nimic, nici un boost de speed) vei putea doar atat cat suporta PROCESORUL, in functie de arhitectura lui, placa de baza nu face decat sa le lege.

Pe scurt, da poti, vor merge la 1333 initial si daca au profil xmp, poti sa le "tunezi" la 1600, daca, o vei face manual.

| Kazzi a răspuns (pentru Seby90):

Se vede ca habar nu ai ce vorbesti.
ai spus in mare ce a zis si encient doar ca ai vrut sa pari destept.
va schimba degeaba ramii

| Seby90 a răspuns (pentru Kazzi):

Esti prost? Ram nu are plural. In al doilea rand, una e sa nu recunoasca si alta e sa nu functioneze la capacitate maxima. Daca nu am habar despre ce vb esti mai trist ca laba cu frisca.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva imi spune ca nici nu va sta in slot prea bine, biosul in functie de cum e programat sa vada, biosul vede componentele pc nu placa de baza, te rog sa-mi spui daca gresesc as fi incatat sa stiu mai multe