| RecKinul a întrebat:

Cine se mai pricepe la Windows XP sp2? Am instalat pe laptop mai vechi si nu mergea Internet Explorer. Dădea eroare de certificat sau de securitate si nu puteam să deschid nici un site. Google Crome nu am reuşit să-l instalez (scria resurse insuficiente). Am instalat Mozila Firefox dar tot la fel da eroare de securitate si nu pot deschide nimic. Mentionez ca am setat ora corect.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da, e posibil sa fie si chipul, boala lor, din pacate!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Xp nu mai primeste actualizari de o perioada buna.

| K0sti a răspuns:

Da sp3 de ce nu ai pus, sau ti-a fost scarba? Asta ca sa nu-ti mai pui intrebari din astea...

| RecKinul explică (pentru K0sti):

Nu am avut sp3. Voi descarcă de pe torente unul si voi incerca din nou.

| K0sti a răspuns (pentru RecKinul):

Asta trebuia sa faci de la inceput, nu sa muncesti de 2 ori ca Pacala...

| RecKinul explică (pentru K0sti):

Laptopul cred ca are 10 ani. Dotari CPU de 1800, 2 giga RAM, hard 40 giga. Am Vista si am incercat sa-l instalez de pe stick dar cred ca laptopul are probleme. Pe aproape de finalulul instalarii laptopul se stinge subit. Instalarea de pe stick nu dureaza chiar mult. Am impresia se stânge cand este se încălzeşte un pic mai tare. Deabia dupa ce am incercat sa instalez persoana respectiva mi-a zis ca se stângea asa din senin. Daca ştiam despre ce este vorba nu ma mai complicam.

| K0sti a răspuns (pentru RecKinul):

Trebuie desfacut, curatat si schimbata pasta termica...

| RecKinul explică (pentru K0sti):

Am reusit să instalez vista dar videoclipurile merg foarte sacadat iar daca incerc da instalez driverul video de ls Acer da o eroare de genul: Setup was unable to find components can installed on your current hardware of software configuration. Please make sure you have required hardware of software. Iar cand merge videoclipurile procesorul se ridica la 100%

| K0sti a răspuns (pentru RecKinul):

Ti-am spus de ce, intra in limitare termica, in plus configuratia lasa mult de dorit pentru cerintele actuale! Lipsa driverelor fac tacamul complet!

| RecKinul explică (pentru K0sti):

Am vazut sisteme cu acealasi cpu si numai un giga RAM pe care mergea chiar Win 7 32biti destul de bine.Configuratia este peste minimul recomandat pentru Vista. Driverul se afla in Device Manager. Problema pana la urma cu driverul video este una tehnica a cipului. Driverul original da un mesaj la instalare ca practic nu vede nici un card video iar GPU-Z (daca stii ce este) nu arata nimic. Concluzia: problema la cipul video.

| K0sti a răspuns (pentru RecKinul):

Da, e posibil sa fie si chipul, boala lor, din pacate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarci din alt pc pe un stick, executabilul de la google Chrome si il bagi in pc-ul tau. Dand click pe acel executabil ar trebui sa descarce google chrome si sa instaleze si mergi pe acel browser.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Google Chrome (resurse insuficiente) pot sa imi dau seama ori nai multa memorie Ram sau memorie Virtuala.

2 Vezi daca ai instalat Driverul la Internet, poate sa fie si din cauza asta.

3 :In Windows Internet Explorer, faci clic pe continuare la acest site web (nerecomandat).

Un rosu bara de adrese si un certificat de avertizare apare.
Faci clic pe butonul Certificat de eroare pentru a deschide fereastra cu informatii.
Dai clic pe Vizualizare certificate apoi dai clic pe Install Certificate.
Mesajul de avertizare care apare, dai clic pe Da pentru a instala certificatul.

4 Singura Optiune ramasa sa dai Start=Control panel=Internet Options= Security (Alegi Internet si mai jos apesi Default Level)=Privacy Medium.