| florin512 a întrebat:

cred ca am un virus in calculator dar nu sunt sigur si nu stiu cum sa il sterg deci sa va spun povestea eu calculatorul nu prea il foloseam inainte dar mi s-a stricat laptopul si acu sunt nevoit sa folosesc calculatorul, cand l-am pornit acu 2-3 saptamani am vrut sa incerc tasc managerul dar nu a pornit si nici acum nu porneste imi spune ca e blocat de administrator dar eu sunt administratorulsi nu imi amintesc sa fi blocat task managerul de fapt nu stiu nici cum dupa aia or inceput sa mi se strice jocurile ex: metin 2 nu mai puteam sa pornescconfigurarea(tampenia aia in care schimbai setarile) si imi spunea: c:\Metin2\config. exe is not a valid win32 application apoi peste 2 zile nu mai imi pornesc unele aplicatii si cand incercam sa dau cut copy sau send to la orice fisier mi se blocheaza tot calculatorul si trebuie sa il restartez manual aaa era sa uit nu ma lasa sa instalez antivirusi(asta ii principala problema). pornesc instalarea si in 3-4 secunde mi-o inchide la orice antivirus si acum la sfarsit a aparut inca o problema nu mai pot sa dau(va spun intr-un mod mai ciudat ca nu stiu altfel) click dreapta si proprietati la nici un fisier sau pe dextop sau la bara de start imi spune: windows cannot find C:\WINDOWS\sistem32\rundll32. exe make shure you typed the name corectly, and then try again. To search a file click the start button and then click search cam astea ar fi problemele si solutiile care le-am incercat: am pus windowsu de 3 ori formatand doar partitia cu programele nu si celelalte atata intrebarea e ce ar trebui sa fac sa formatez tot hardu si sa pun windowsu sau exista alta solutie?

Răspuns Câştigător
| pufulete17 a răspuns:

Deci...o posbilitate ar fi sa iti downloadezi malware de aici: http://www.malwarebytes.org/mbam.php este cel mai bun antivirus de moment si care iti arata si cei mai "mici" virusi...2 ar trebui sa formatezi tot si sa bagi din nou windows.de preferat sp2 si 3 sa schimbi hardu daca nici 1 si nici 2 nu functioneaza

2 răspunsuri:
| Bunicu a răspuns:

Reinstaleaza win DAR cand calc sa pornit dupa ce ai reinstalat NU DESCHIZI CELELALTE PARTITII SUB NICI O FORMA.pana nu instalezi antivirus.recomand avast pro sau bit defender. apoi instaleaza reteaua.adu antivirusul la zi cu baza de semnaturi.fai update. ABIA ACUM POTI SA DESCHIZI MY COMPUTER D SI E.OK? pentru ca daca ai deschis D virusul se autocopie in c imediat si adio instalare antivirus.

| florin512 explică:

Multumesc. pentru amandoua raspunsuri sunt foarte utile o sa incerc mai intai cu malware si dupa aia varianta lui Bunicu