| TimmyRO a întrebat:

Credeti ca acest laptop va putea randa video-uri HD sau macar 480p:
HP Compaq Presario CQ57
Procesor:AMD E-300 APU with Radeon(tm) HD Graphics(2CPUs),~1.3GHz
Ram:8GB DDR3
DirectX 11
Placa video:AMD Radeon HD 6310 1GB
M-am apucat de YouTube si imi voi lua de craciun acei 8GB RAM acum am momentan 2!
Acum stau cam 4 ore pentru a randa un video de vreo 30-35 de minute in 480p! Credeti ca o data cu marirea memoriei ram va creste si viteza de randare, dar si performanta jocului?
Multumesc anticipat!

P.S.:apropo asta e channel-ul meu http://www.youtube.com/user/TimmyGamingTV

7 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Banuiesc ca ai incercat sa randezi si cu cpu si cu gpu, ca sa vezi care e mai rapid in cazul tau. Dar de obicei placa video e mai rapida si asta ar trebui s-o upgradezi daca vrei o randare mult mai rapida. Poti sa pui si inca 32 gb ram, nu o sa vezi vreo diferenta prea mare la viteza de randare sau jocuri. 2-4gb ram e destul de acceptabil.
Oricum nu o sa umpli atata ram cu randarea video, bucatile procesate sunt scrise in fisierul video de pe harddisk...
Totusi mi se pare ca stai enorm de mult. Ce program folosesti pentru randare si ce container/codec?

| TimmyRO explică (pentru CinevaNou):

Pai inregistrez cu Fraps(stiu ca nu ai intrebat asta) si randez cu camtasia 7, dar de curand mi-am achizitionat Sony Vegas 12, sper sa se vada diferenta! codecul cred ca este MP4 sau AVI, nu stiu sigur nici ce este un codec(cred ca se refera la tipul video-ului nu?)
Deci ar cam trebui sa mi bag inca 2 GB si ar fi ok pentru a merge laptopul putin mai rapida?
Placa video este "lipita" sau ceva de genu de placa de baza(integrata) si nu cred ca se poate sa o schimb separat, deci ar cam trebui sa schimb si placa de baza si procesor etc.

| TimmyRO explică (pentru TimmyRO):

Rapid*

| CinevaNou a răspuns (pentru TimmyRO):

Cand ii dai render cu Sony vegas, ce profil alegi din lista aia?
Ca sa il faci sa randeze cu placa video foloseste optiunile astea http://i.imgur.com/IMDwsho.jpg
Ce e incercuit cu rosu trebuie neaparat sa ramana asa daca vrei sa foloseasca gpu, iar "field order" lasa-l pe "none" si "pixel aspect ratio" pe "1.0" daca zici ca folosesti fraps. Frame rate trebuie sa fie acelasi cu cel setat din fraps. Cu restul poti sa te joci sa vezi cum iti e mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| vatco a răspuns:

Pentru randare video ai nevoie de procesor performant si de o placa video care sa aiba o optiune care sa ajute la randare.memoria RAM o sa te ajute in procent de 20% adica o sa ti se micsoreze timpul de randare cu 10 min.placile video ATI AMD au OpenCL care este echivalent cu CUDA la Nvidia adica procesorul grafic ajuta procesorul pentru o randare mai rapida.cei 8 GB RAM nu o sa te ajute foarte mult.acelasi aspect si in privinta jocurilor, memoria RAM te ajuta intr-o masura mica deoarece daca placa video nu are banda suficienta pentru a reda pe monitor ceea ce procesorul si RAM prelucreaza degeaba ai memorie.