| MariusBoy2013 a întrebat:

Cum pot afla daca am un virus Trojan in pc?
Am antivirus Avast dar imi spune ca n-am nimic.
Vreau sa ma asigur ca n-am nimic cine ma ajuta URgent!

Răspuns Câştigător
| hummmer a răspuns:

Descarcă Malwarebytes+Kaspersky, opreşti net-ul şi scanezi pc-ul. Opreşti avast-ul

| MariusBoy2013 explică (pentru hummmer):

O explicatie mai buna si siteurile de unde le pot descarca..Nu ma pricep la din asteasad

| hummmer a răspuns (pentru MariusBoy2013):

Scrie pe google Malwarebytes, click pe link, descarci.Scrii Kaspersky, la fel.
Le instalezi în pc şi după aia opreşti net.Dai click pe Malw şi urmezi ce scrie. la fel Kasp.

| MariusBoy2013 explică (pentru hummmer):

Sami raspunzi cat de repede poti pls! deci am descarcat malwarebytes acum scaneaza dupa ce gasesti virusul si il pun in carantina sau ce obtiuni imi va da malwarebytes. il pot dezinstala nu? ca e doar de proba

| MariusBoy2013 explică (pentru hummmer):

Pfoai mama, mi-a gasit o groaza de virusi inainte sa-i bag in carantina am obesrvat ca malware. nu ia bifat pe toti si i-am bagat doar pe cei bifati in carantina apoi am foste nevoit sa-i dau un restart la pc acum am sters toti virusi din carantina si i-am mai dat inca o scanare sai gasesasca si pe ceiilalti

P.S:Nam stiu cum sa dezactivez Avastul si l-am lasat asta nu mi-a facut nici o problema.

| MariusBoy2013 explică (pentru hummmer):

Gata i-am sters si paia nu malware spune ca nu mai am nici un virus in pc sunt nevoiet sa instalez si kaspersky? Acum cand spune ca nu mai am nici un virus pot sa dezinstalez malware?

| hummmer a răspuns (pentru MariusBoy2013):

E bine. Avast e o glumă nu un antivirus, ai văzut şi tu.Nu dezinstalezi nimic, îl laşi în pc si scanezi cand ai nevoie. Kasp e antivirus foarte bun, consumă ceva din pc dar nu ai viruşi cu el pornit.Cum vrei, îl descarci sau nu, e trial(30 de zile), dar un antivirus bun tot îţi trebuie, nu avast.

| MariusBoy2013 explică (pentru hummmer):

Mersi Mult am dezinstalat malware pentru ca tinea 13 zile si. nu vreau sa stau cu el asa o sa incerc si kasp daca e bun il cumpar...de mult voiam sa-mi iau antivirus bun dar ma bazam de fiecare data pe avast.Tu ce antivirus ai?

| hummmer a răspuns (pentru MariusBoy2013):

Multumesc si eu.Eu folosesc doar ce recomand,Malware+Kasp. Descarca Malware din link-ul pe care ti-l pun acum [e gratis],nu lua optiunea pro acum ca ai scapat de interlopii din pc.E bine sa-l ai in pc, scanezi cd, stick, fisiere descarcate de pe net. Kasp isi merita toti banii, tu alegi ce ti se potriveste de pe pagina lor.Si 30 de zile e suficient sa iti faci o parere.
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml
Bafta.

12 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Daca vezi ceva anormal in PC iti recomand sa faci scanari cu utilitare ca malwarebytes http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml sau kaspersky virus removal tool http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml
niciun antivirus nu poate oferi detectie totala la virusi.

| Memecy a răspuns:

Daca asa zice Avast asa e. crede-ma

| MariusBoy2013 explică (pentru Memecy):

Sigur? n-am mai luat virusi de mult si mi sa updatat antivirusul si nu stiu cum reactioneazasad si in plus de cateva zile pc-ul se comporta ciudat.

| Memecy a răspuns:

Poate ai prea multe chestii in partitii necorespunzatoare