| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU, cum se formează fenomenul de,, burn in" pe display-ul oled?
Eu de exemplu am un p30 pro și vreau sa știu cum pot evita prostia aceea de burn in, m-am gândit ca și allways on display se poate imprima pana la urma.
Dau fundă.

11 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Tinut pornit continuu cu o imagine in aceeasi zona a ecranului care nu se modifica, cum ar fi sigla unui canal de televiziune la care te uiti continuu cat timp tii tv deschis

la telefoane nu prea e cazul

| xGamerZ212 explică (pentru Zuzu1991):

Allways on display crezi ca afectează?

| rapandula a răspuns (pentru Zuzu1991):

La telefoane se poate intampla asta la cele care au ecranul IPS LCD, dar nu ramane imaginea aceea blocata permanent. Zonele luminoase lasa o urma a acelei imagini in desplay care se sterge in cateva minute...e nasol si o patesc si eu si prietenii mei care au acest ecran.

| xGamerZ212 explică (pentru rapandula):

N am pățit niciodată la ips... Ciudat

| rapandula a răspuns (pentru xGamerZ212):

N-am zis ca e o regula dar se poate intampla. Eu am crezut ca e un defect de-al telefonului meu pana cand m-am plans la un prieten despre asta, el spunandu-mi ca si el are asta desii are alt model de telefon dar acelasi ecran. Daca tin luminozitatea la jumatate cu optiunea "confort ochi" activat, nu se observa. Dar cand dau luminozitatea la maxim si dezactivez confortul o patesc. Trebuie sa te uiti la ceva foarte luminos si o sa-ti ramana urme in ecran pentru cateva minute iar cand vei schimba imaginea pe ceva mai intunecat atunci vei vedea urmele imaginii luminoase.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru rapandula):

Cam la orice ecran se poate intampla mai devreme sau mai tarziu, insa oled-ul, plasma si crt-urile au fost cele mai afectate, de ex. la crt-uri tin minte ca am vazut monitor vga cu liniile de la Norton Commander "desenate hard core" de se vedeau clar si cu monitorul inchis, din cauza ca 90% din timp se lucra in NC pe vremea aia
crt-urile au fost chiar cele mai afectate, pentru ca imaginea se forma pe o pelicula de fosfor si venea la modul bombardament cu fotoni

| Zuzu1991 a răspuns (pentru xGamerZ212):

NOPE!
e facut cu, cap, imaginea cu ceasul nu sta permanent in acelasi loc, din cauza asta nu ajunge sa se "imprime"

| xGamerZ212 explică (pentru Zuzu1991):

La Huawei sta... Dar la o luminozitate redusa

| Zuzu1991 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Da, si la Samsung, chiar se reduce serios luminozitatea si chiar se inchide daca e prea intuneric

| xGamerZ212 explică (pentru Zuzu1991):

Am avut un s9 și avea burn, și mi-e frica de mor sa nu pățească asta ceva

| Zuzu1991 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Aha, e posibil sa nu fi mers bine always on-ul ala, poti sa il dezactivezi